Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak gerçekleşti. Bu veriler, emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarını doğrudan etkiliyor.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Ocak ayından itibaren enflasyon farklarına göre emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar şu şekildedir:

Ocak: Yüzde 6,70

Şubat: Yüzde 4,53

Mart: Yüzde 3,16

Nisan: Yüzde 3,18

Mayıs: Yüzde 3,37

Bu artışlarla birlikte SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin 5 aylık enflasyon farkı toplamda yüzde 22,72'ye ulaştı.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ

Memur ve memur emeklileri için de zam oranları belirlenmiş durumda. Ocak ayında yapılan toplu sözleşme gereği, memur ve memur emeklilerine yılın ilk altı ayı için yüzde 15 zam yapılmıştı. Bunun üzerine, enflasyon farkı da eklenerek maaşlara yansıtılacak. Mayıs ayı itibarıyla memur ve memur emeklileri, kümülatif olarak yüzde 17,38 zam hakkı elde etmiş durumda.

HAZİRAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI BEKLENİYOR

Haziran ayı enflasyon rakamlarının 3 Temmuz 2024 tarihinde açıklanması bekleniyor. Bu veri ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin alacağı kesin zam oranları netleşecek.

TEMMUZ ZAMMI

Emekliler her yıl ocak ve temmuz aylarında maaşlarına zam alıyorlar. 2024 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında zam almışlardı. Şimdiye kadar açıklanan enflasyon verilerine göre, 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 25,46 olarak hesaplandığı dikkate alınırsa, emeklilerin temmuz ayında alacağı zam oranının da bu doğrultuda olacağı tahmin ediliyor.

Bu hesaplamalar doğrultusunda, haziran ayı enflasyon verisi açıklandığında kesin zam oranları belli olacak ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak.

Kaynak: istiklal.com.tr