Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon verilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadelede önemli bir dönemeçte olduklarını açıkladı. Geçtiğimiz 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördüklerini belirten Şimşek, "Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz" dedi.

KALICI DÜŞÜŞ HAZİRAN AYINDA

Bakan Şimşek, enflasyonda kalıcı bir düşüşün Haziran ayında başlayacağını vurgulayarak, yıllık enflasyonun yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyeceğini ifade etti.

Piyasa beklentilerini de değerlendiren Bakan Şimşek, dezenflasyon öngören piyasanın yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra ise yüzde 21,3 olarak tahmin ettiğini aktardı. Şimşek, "Önümüzdeki dönemde bu beklentiler hedeflerimize daha da yakınsacak" dedi.

MALİ DİSİPLİN VURGUSU

Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdikleri desteğin artarak devam edeceğini söyleyen Şimşek, "Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, ancak hedefimize ulaşmakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı! Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı!

Kaynak: istiklal.com.tr