BAKAN URALOĞLU: YHT'LERE EK KAPASİTE ARTIŞI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı'nda artan yolcu talebini karşılamak ve vatandaşların seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla demir yollarında gerekli tedbirlerin alındığını duyurdu. Uraloğlu, 14-15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya parkurlarında ek YHT setlerinin sefere konulmasıyla 9 bin 660 kişilik ek kapasite sağlandığını belirtti.

DEMİR YOLLARINDA BAYRAM TEDBİRLERİ

Kurban Bayramı dolayısıyla TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen YHT, ana hat, bölgesel ve şehir içi trenlerde gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Uraloğlu, bu önlemler sayesinde artan yolcu talebinin karşılanacağını belirtti. 14-15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya parkurlarında ek YHT setleriyle kapasite artırımı yapılacağını vurguladı.

ŞEHİR İÇİ TRENLER ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK

Bakan Uraloğlu, bayram süresince Marmaray, Başkentray, Halkalı-Bahçeşehir, Sirkeci-Kazlıçeşme, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy metro hatlarının ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı. Günlük 700 bin yolcuya hizmet veren bu hatlar, bayramda vatandaşların kolay ve ücretsiz seyahat etmesini sağlayacak.

ANA HAT VE BÖLGESEL TRENLERDE EK KAPASİTE

Uraloğlu, 14-23 Haziran döneminde ana hat ve bölgesel trenlerde pulman ve yataklı vagon ilaveleriyle ek kapasite artışı sağlanacağını belirtti. İzmir Mavi, Doğu, Güney/Vangölü, Konya Mavi, 4 Eylül Mavi, 6 Eylül, 17 Eylül, Ege, Erciyes, Pamukkale ve Ankara ana hat ekspresleri ile Uzunköprü-Halkalı ve Edirne-Halkalı bölgesel trenlerinde 280 vagon ilavesiyle 15 bin 800 koltuk kapasitesi artışı sağlanacak.

BAYRAMDA YHT'LERDE YOĞUN YOLCU BEKLENİYOR

Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-İstanbul, Karaman-İstanbul, Ankara-Karaman, Ankara-Sivas ve Sivas-İstanbul YHT seferlerinde günde 35 bine yakın yolcuya hizmet verildiğini belirten Uraloğlu, bayram süresince bu rakamın günlük ortalama 40 bine çıkmasının beklendiğini açıkladı. Uraloğlu, YHT'lerin bayram tatillerinde turizme de canlılık getirdiğini vurgularken, ana hat ve bölgesel trenlerin de günde yaklaşık 32 bin yolcuya hizmet verdiğini kaydetti.

Kaynak: AA