Pazar sabahı saat 9 civarında Güney Kaliforniya sahilinde 46 yaşındaki bir adam, köpek balığı saldırısına uğradı. Kolundan ve elinden ısırılan adam, hızlıca hastaneye kaldırıldı. Saldırının sahile sadece 100 metre uzaklıkta gerçekleşmesi dikkat çekti. Saldırıya uğrayan adam, yakındaki diğer vatandaşların yardımıyla kıyıya çıkarıldı.

Baş Cankurtaran John Edelbrock, olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Çok fazla kanama vardı, bu yüzden muhtemelen sol el ve bilek bölgesinde arteriyel bir yara olduğunu belirlediler. Gövdesinde ciddi yaralanmalar olduğu kesin," dedi. Yetkililer, adamın yaralarının ciddi olduğunu ancak hayati tehlikesinin olmadığını belirtti.

Olayın gerçekleştiği bölgedeki plajların salı günü sabah 9'a kadar kapalı kalacağı duyuruldu. Saldırı, Kuzey San Diego İlçesi'nin büyük bir kısmıyla birlikte önemli bir yavru beyaz köpekbalığı popülasyonunun bulunduğu Del Mar'da son 16 ay içinde gerçekleşen ikinci saldırı oldu.

ABD'DE 36 SALDIRI OLDU

Son yıllarda köpek balıklarının kıyıya oldukça yakın yerlerde görünmeleri ve saldırmaları sık sık basında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir rapora göre; geçen yıl ABD'de 36 köpek balığı saldırısı yaşandı. Bu saldırıların 2'si ölümle sonuçlandı. Veriler, ABD'deki saldırıların bir önceki sene meydana gelen 44 saldırıya göre azaldığını gösterirken, ABD'de gerçekleşen köpek balığı saldırıları, dünya genelindeki toplam saldırıların yüzde 52'sini oluşturuyor.

Florida eyaleti, geçen yıl 16 kez meydana gelen köpek balığı saldırısıyla ilk sırada yer alıyor. ABD'nin ardından, Avustralya 4'ü ölümle sonuçlanan 15 saldırıyla ikinci, Yeni Kaledonya ise biri ölümle sonuçlanan 3 saldırıyla üçüncü sırada bulunuyor.

Kaynak: istiklal.com.tr