Le Parisien gazetesinin haberine göre, ocak ayında nehrin kirliliği nedeniyle yüzmeye uygun olmadığı tartışmalarıyla gündeme gelen Hidalgo, temiz olduğunu göstermek amacıyla bu adımı atacağını açıkladı. Hidalgo'nun bu vaadini gerçekleştirmek için 23 Haziran'da Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez ve Paris Valisi Marc Guillaume ile bir araya geleceği belirtildi.

Ancak olumsuz hava koşulları veya nehirdeki kirliliğin artması durumunda planın ertelenebileceği ifade edildi. Nihai tarihin valinin onayıyla belirleneceği bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da aynı tarihte Hidalgo ile yüzebileceği belirtilse de resmi bir açıklama bulunmuyor.

Önceden Macron, 29 Şubat'ta yaptığı açıklamada Seine Nehri'nde yüzeceğini belirtmişti, ancak bunu ne zaman yapacağına dair bilgi vermemişti.

Nisan ayında çevre örgütü Surfrider Fondation, nehrin yüzmeye elverişli olmadığını belirterek Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlenen standartları aşan seviyelerde bakteri kirliliği olduğunu açıklamıştı. Paris Valiliği ise nehirdeki çalışmaların henüz tamamlanmadığını ve olimpiyatlara kadar sorunun giderileceğini ifade etmişti.

Kaynak: istiklal.com.tr