İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentindeki kara saldırılarını genişleterek beşinci askeri birliği bölgeye gönderdi. The Times of Israel'in haberine göre, Nahal Tugayı, mayıs ayının başlarından bu yana Refah'ta bulunan 162. Tümen'e katıldı.

Givati Tugayı, 401. Tugay, Komando ve Negev birliklerinden sonra Nahal Tugayı da Refah'taki operasyonlara dahil oldu. İsrail ordusu, Refah kentinin Brezilya ve eş-Şabura mahallelerinde saldırılar düzenlendiğini belirtti.

PHİLADELPHİA KORİDORU'NDA SALDIRILAR ARTIYOR

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun Philadelphia Koridoru'nda (Gazze ile Mısır arasındaki sınır) Refah kentinin batısında kara saldırılarını genişlettiğini ve İsrail askeri araçlarının Refah'ın Mısır sınırına paralel mahallelerinde ilerlediğini aktardı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta, Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması için uyarıda bulunmuştu. 7 Mayıs'ta ise Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatılarak Mısır'la olan sınır kapısının Gazze tarafının ele geçirildiği duyurulmuştu.

SON 2 HAFTADA 810 BİN KİŞİ AYRILDI

Birleşmiş Milletler (BM), 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun hedefindeki Refah'tan son 2 haftada 810 binden fazla Filistinlinin ayrılmak zorunda kaldığını bildirdi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103’ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 709 Filistinli öldürüldü, 79 bin 990 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce kişinin olduğu bildiriliyor. Halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları da dahil olmak üzere sivil altyapı hedef alınarak büyük hasar gördü.

Kaynak: AA