Son yıllarda canım ülkemde bilim insanından çok astrolog yetişiyor. Kafayı nereye çevirsek tabir-i caizse bir kahinle göz göze geliyoruz. Birçok insan ise onların ağzından çıkan cümleye kilitlenmiş şekilde yaşıyor. Retro var, plan yapmayın diyorlar, tüm girişimler ve programlar erteleniyor. Estetik ameliyat için haftalarca bekleyen mi dersiniz evlilik, nişan, iş kurma gibi önemli adımları erteleyenler mi!

Retro varmış, kardeşler arasında ilişkilerde bozulmalar olabilirmiş, iletişim aletlerinde arıza meydana gelebilirmiş, sınavlarda birtakım hatalar, ticari konularda yanlış adımlar, seyahatlerde aksaklık ya da gecikmeler, arkadaşlıklarda yanlış anlaşılmalar, eşler arasında sürtüşmeler, verdiğiniz mesajların yanlış yerlere gitmesi gibi olaylar yaşayabilirmişiz.

İyi de bunların hepsi her gün dünyanın her yerinde sürekli yaşanan olaylar. Genel geçer cümlelerle sizi tesir altına alan bu insanlara gerçekten inanıyor olmanız daha büyük sorun bence.

Merkür Kovadaymış, sosyal medyada yaptığımız yorumlarda bilgi verirken verdiğimiz bilgilerin kaynağının doğru olduğundan emin olacakmışız çünkü Merkür retrodayken yanlış bilgiler çok hızlı yayılabilirmiş. Cidden mi! Bunu duyduğum anda kahkaha attım. Yahu bu her an her insan için geçerli olan bir durum zaten.

İnsanlara verdiğimiz bilgilerin doğru olmasının gerekliliğinin ahlak ile ilgisi var, retro ile değil! Yanlış bilgi verdiğimizde bu bilginin hızlı yayılıyor olması da zaten araştırmalarla ispatlı bir gerçektir. Yanlış bilgi, doğru bilgiye göre 6 kat daha hızlı yayılır. Tıpkı astrologların sallamasyon bilgilerinin gerçek bilgilere göre daha fazla talep görmesi gibi!

Her sene astrolojik takvim yayınlanıyor. Bu takvimlere bakıldığında retro olmayan zaman yok ki! Hangi zamanın kişi için daha verimli olacağını astrolojiye göre belirlemek büyük bir saçmalık.

Bir tanesi çıkıyor, bir yerlerde patlama olabileceğini söylüyor. Birkaç gün sonra terör saldırısı ya da şehit haberi gelince insanlar “Bak bu astrolog olacakları önceden bildi” diyor. Yahu mevcut konjonktüre bakıldığında bir yerde terör saldırısı, patlama, çatışma olmasını tahmin etmek için kâhin ya da astrolog olmaya gerek yok ki… Özellikle Orta Doğu yüz yıldır karışık zaten.

Neymiş, retrodan dolayı e-ticaret işine girenlerin bir kısmı batabilirmiş. Bu da istatistiklere bakıldığında sürekli gerçekleşen bir durum. E-ticaret işinde herkes başarıya ulaşamıyor. Bu sektöre adım atanların birçoğu zaten başarılı olamıyor. Sattığınız ürünün niteliği, çeşitliliği, yatırım kapasiteniz, kitleniz, rakipleriniz gibi unsurlara bakmayıp retroya göre hareket ederseniz zaten batarsınız, gayet doğal.

Merkür retroda güvenlikle ilgili sıkıntılar olabilirmiş, her türlü kişisel bilginizi her yerde paylaşmayacakmışsınız, sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini arttırmalıymışsınız. Hay Allah, normalde retro olmasa paylaşılacak şeyler sanki. Yahu zaten kişisel bilgilerin internette paylaşılmaması düzenli olarak insanların uyarıldığı, siber güvenlik sektörünün yüzlerce çalışma ile kişi ve kurumların güvenliğini sağlamaya çalıştığı bir alan bu. Zaten paylaşmamalısınız ve sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini yüksek düzeyde tutmalısınız, retro ne alaka? Dolandırıcılardan bahseden yok ama retrodandır retrodan!

Bir de elektronik aletler, şarj aletleri vs. bozulabilirmiş çünkü retro! Normalde hiç bozulmayacak şeyler ya hani, bozulursa ‘Aaaa retrodaaaaan’ diyerek iman edebilirsiniz.

Siz planlarınızı ertelemek zorunda hissedip strese girerken onlar saçmalıkları üzerinden kazandıkları paraları sayıp keyiflerine bakıyorlar. Aldanmayın böyle şeylere. Dünya üzerinde işlerin durduğu bir an olmuş mudur? Hayat durmaz, durdurulamaz.

Uğursuz gün, saat, ay yoktur. Bu resmen şirktir. Hiçbir işinizi astrologların lafıyla ertelemeyin, iptal etmeyin. İşin, eylemin vasfı ne olursa olsun Allah’ın adıyla başlayıp adımını atanın korkacağı hiçbir şey olamaz. Gaybı Allah’tan başkası bilemez, buna cinler de dahildir. Sosyal medyada her gördüğünüze körü körüne inanmayın.

Siz bu hesapları takip ettiğinizde dünya gündeminde benzer olayları kafanızda eşleştiriyorsunuz. Bir nevi algıda seçicilik yani. Ben astrologları takip etmiyorum ama sizinle aynı gündemi ben de takip ediyorum. Neden başımıza gelen olaylar bana tuhaf gelmiyor? Çünkü şartlanmış bir zihinle bakmıyorum.

Bilinen tüm astrologların hesaplarını bir süredir gözlemliyorum. Bir tanesinin söylediğini öteki yalanlıyor. Biri bir burç için olumlu konuşurken diğer tam aksini iddia ediyor. Aslında hepsi olasılıklar, genellemeler ve temelsiz tahminler üzerinden konuşuyor. Dolayısıyla ortada bir bilim var ise hepsinin benzer ifadeler kullanıyor olması gerekirdi. En azından bu kadar farklı uçlardan konuşuyor olmamaları lazımdı.

Lütfen aklınızı kullanın, başkasının aklıyla bir adım öteye gidemezsiniz. Tabir-i caizse iman ettiğiniz bu insanların çoğunun verdiği bilgiler safsatadan ibaret olup sizi asıl gerçeklerden çok uzakta tutuyorlar.