İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda "örgütlü nitelikli dolandırıcılık", "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "Sınai Mülkiyet Kanunu'na muhalefet" suçlarına yönelik bir operasyon düzenledi. Yapılan çalışmada, yurt dışından kaçak yollarla getirilen oto yedek parçalarına depolarda markaların logolarının basıldığı tespit edildi.

Ümraniye'de sahte belge düzenleyen bir kişiden gerekli evrakları temin eden şüphelilerin, kaçak ve sahte ürünleri orijinal ve yasal gibi göstererek ilgili firmalara, büyük araç filolarına ve kamu kurumlarına sattığı ortaya çıkarıldı. Operasyon kapsamında, şüpheli firmalara ait depolarda kaçak ve sahte ürünlerle dolu olduğu belirlendi.

Bazı şirketlerin yurt dışına sattığı oto yedek parçalarının sahte olduğunun anlaşılması üzerine bu ülkelerde dava açıldığı tespit edildi. Operasyon sonucunda, İstanbul merkezli 6 ilde 16 firmaya ait 19 iş yerine eş zamanlı operasyon düzenlendi ve 18 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, lüks markalı araçlara ait isim ve logoların yer aldığı toplam 1 milyon 607 bin 830 sahte ve kaçak oto yedek parçası ele geçirildi. Şüphelilerden 9'u hakkında adli işlem yapılırken, 5'i serbest bırakıldı ve 4'ü hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı. Ele geçirilen sahte ve kaçak ürünler,

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Yerleşkesi'nde sergilendi.

Kaynak: AA