İSHAK CİHANGİRİ VE HAMİDE ZERABADİ ADAYLIKLARINI İLAN ETTİ

Eski Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve eski kadın Milletvekili Hamide Zerabadi, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusunda bulundu. Adaylık sürecinin son gününde İçişleri Bakanlığına gelerek başvurularını tamamlayan Cihangiri ve Zerabadi, basına açıklamalarda bulundu.

ZERABADİ: "BİR GÜN HALK BİR KADINI CUMHURBAŞKANI OLARAK SEÇECEK"

Kayıt işlemlerinin ardından basına konuşan eski milletvekili Hamide Zerabadi, "Umarım bir gün seçimlerde halk bir kadını cumhurbaşkanı olarak seçer" dedi. Zerabadi, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde dış politikada gerilimi azaltacak politikalar izleyeceğini belirtti.

CİHANGİRİ: "ÜLKENİN DURUMU İYİ DEĞİL"

Eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak görev yapan İshak Cihangiri de başvuru sonrası yaptığı açıklamada, "Bugün ülkenin durumu iyi değil. Elde ettiğimiz tüm çeşitli başarılara rağmen kalkınma ve büyümeyi sağlayamadık" dedi. Cihangiri, enflasyon, yoksulluk, yolsuzluk ve ayrımcılık gibi sorunları vurgulayarak, "İran, sistemin tüm unsurları arasında uzlaşı sağlandığı takdirde bu sorunların üstesinden gelebilir. Sorunların ve krizlerin tırmanmasını önlemek için geliyorum" diye konuştu.

İSHAK CİHANGİRİ KİMDİR?

Reformist politikacı İshak Cihangiri, eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani döneminde 2013-2021 yıllarında Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Cihangiri'nin 2021'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık talebi, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti.

HAMİDE ZERABADİ KİMDİR?

Reformist kadın siyasetçi Hamide Zerabadi, Meclis'in 10. döneminde Kazvin Milletvekili olarak görev yapmıştı. Zerabadi, cumhurbaşkanlığı için adaylığını ilan eden ilk kadın siyasetçilerden biri olarak dikkat çekiyor.

REİSİ'NİN VEFATININ ARDINDAN SEÇİM TARİHİ ÖNE ALINDI

İran'da 2025'te yapılması planlanan cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasa'ya göre 28 Haziran'a alındı. Aday olmak isteyenler, 30 Mayıs'tan itibaren 5 gün boyunca İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunabilecek.

ADAYLARIN EHLİYETİ ANAYASAYI KORUYUCULAR KONSEYİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK

Adaylık başvurusu yapan kişilerin seçime katılma ehliyetine sahip olup olmadıklarına Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından karar verilecek. Konsey, Cumhurbaşkanlığı, İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerine katılacak adayları, "rejimin değerlerine bağlılıkları" yönünden değerlendiriyor. Anayasa gereği, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in temsil ettiği "Velayet-i Fakih makamına ve İslami değerlere bağlılıklarında kusur bulunan" kişilerin adaylıkları reddediliyor.

Kaynak: AA