Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Parlamentolar Arası Kudüs Platformu Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Biz işgalcilere karşı vatanlarını savunan Hamaslı kardeşlerimizi Filistin’in ‘Kuvayi Milliye’si olarak görmeye devam edeceğiz" sözleri gündem oldu.  Hamas'ı bir kez daha Kuvayi Milliye'ye benzeten Erdoğan, konuşmasında İsrail'i ve Başbakanı Netanyahu yönetimini de hedef alarak, "Modern dönem firavunlarını görmek isteyen hiç uzağa gitmesin. 35 bin Filistinliyi acımasızca katledenlere baksın. Günümüzün Hitler'i ve Nazileri Gazze'de 15 binden fazla çocuğu öldüren katillerdir. Cürmü yüzüne söylenen her suçlu gibi İsrail yönetimi de bizi susturabileceğini zannediyor. Tayyip Erdoğan'ın kalbine zincir vuramazsınız. Sizin baskılarınıza asla boyun eğmeyiz" dedi. İsrail'le ticaret için de "İsrail ile ilişkilerimizi ticari başta olmak üzere kestik, kesiyoruz" diye konuştu. 

DİRİLİŞ VE KURULUŞ DİZİLERİNİ İZLEMYE DEVAM ET

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, sosyal medya hesabından Türkçe bir paylaşım yaparak Erdoğan'ın Parlamentolar Arası Kudüs Platformu Konferansı'ndaki konuşmasına atıfta bulundu. Paylaşımda, görseline photoshop yapılan Erdoğan'ın resmi bulunuyordu. Katz, Diriliş ve Kurtuluş dizilerine gönderme yaparak ve Erdoğan'ın resmi hesabını etiketleyerek şunları yazdı:

"Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmayı hayal ediyor ve bugün Parlamentolar Arası Kudüs Platformu Konferansı'nda İsrail'e yönelik saldırılarını ve karalamalarını sürdürdü. Müslüman Kardeşler'in adamı @RTErdogan, İsrail'i çökertmeyi, Kudüs'ü fethetmeyi ve Müslüman dünyasına liderlik etmeyi hayal ediyor. Erdoğan, sen @DirilisDizisi ve @KurulusDizisi dizilerini izlemeye devam et ve hayal kurmaya devam et."

İŞTE O HADSİZ PAYLAŞIM

1714157475754 Screenshot 33 Wxmb

CEVDAT YILMAZ VE DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise İsrail Dışişleri Bakanı'nın Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ı hedef alan açıklamasına tepki gösterdi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"İsrail Dışişleri Bakanı'nın Sayın Cumhurbaşkanı'mıza yönelik arsız ve edepsiz söylemi yok hükmündedir. Netanyahu yönetimi bu tavrıyla soykırım yapmaktan sanık sandalyesinde oturduğu gerçeğini örtemeyecektir. Uluslararası kurumlar işlevsiz, kimi yönetimler kayıtsız kalsa da, işlenen insanlık suçları mahkemelerde olduğu gibi insanlık vicdanında ve tarih önünde de yargılanmaktadır. Hakikat zalimlerin korkulu rüyasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı'mız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hakikati en güçlü şekilde zalimlerin yüzüne haykırmaya, doğruları savunmaya ve mazlumların sesi olmaya devam edecektir."

Dışişleri Bakanlığı de İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'a "Gerçekleri tüm çıplaklığıyla dile getiren Sayın Cumhurbaşkanımızın bu şekilde hedef alınması, İsrail Hükümetinin içinde bulunduğu ruh halinin göstergesidir" diye tepki göstermişti.

 AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İsrail Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanımızı ve Türkiye’yi seviyesiz bir şekilde hedef alan açıklamalarına devam etmiş. Katliam siyasetinin üyeleri tarafından yapılan bu seviyesiz açıklamalar yok hükmündedir. Netanyahu hükümetinin soykırımcı bir barbarlıkla hareket ettiğini ifade ediyor olmamız elbette bu katliam şebekesini rahatsız ediyor. Cumhurbaşkanımız bu soykırım şebekesine karşı insanlığın ve küresel vicdanın sesidir. Tüm uluslararası platformlarda Filistin halkının haklarını en üst seviyede savunmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İsrail Dışişleri Bakanının, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan seviyesiz açıklamaları, soykırım suçu işleyen işgalci İsrail Hükümetinin çocuk, kadın demeden yaptığı katliamları gizleyemeyecektir. Nerede olursa olsun, her platformda daha adil bir dünya için mücadele eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin'de ateşkes ve barış sağlanarak akan kanın bir an önce durması için çabalamaktadır. Gözü dönmüş insanlık düşmanı canilerin, Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alması işte bundandır. İnsan haklarını yok sayarak ve uluslararası hukuku görmezden gelerek kuvözdeki bebekleri dahi öldüren; okulları, sığınma kamplarını, hastaneleri bombalayarak her yeri kana bulayan İsrailli yöneticiler, daima yaptıkları katliamlarla anılacak ve hukuk önünde hesap vermekten kaçamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ