"1 MAYIS’TA TAKSİM’DE OLMAK TÜM İŞÇİLERİN VE EMEKÇİLERİN HAKKI"

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Taksim'de kutlanmasına ilişkin talebi görüşmek üzere İstanbul Valisi Davut Gül ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin kararını hatırlatarak, "1 Mayıs’ta Taksim’de olmak tüm işçilerin ve emekçilerin hakkıdır," ifadesini kullandı.

1 MAYIS VURGUSU

Görüşme sonrası sosyal medya hesabında bir açıklama yapan Çelik, şu detaylara yer verdi: "İstanbul Valisi Davut Gül'ü makamında ziyaret ederek, İstanbul'da yerel seçim sürecinde gösterdiği destek için teşekkür ettik. Ayrıca, 1 Mayıs kutlamalarının önemini vurguladık ve Taksim'deki kutlamaların sorunsuz gerçekleşmesine yönelik düşüncelerimizi paylaştık. 1 Mayıs, birlik, mücadele ve dayanışma günüdür."

Çelik, ziyaretin İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına yönelik işbirliği ve anlayış ortamını güçlendirmek amacı taşıdığını belirtti.

"2010-2012 YILLARI ARASINDA TAKSİM’DE KUTLAMALAR SORUNSUZ GERÇEKLEŞTİ"

Yükselen enflasyon nedeniyle ekmeği gün geçtikçe küçülen, ülkenin vergi yükü adaletsiz biçimde sırtına yüklenen, iş cinayetlerine kurban giden emekçilerin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama talebi en doğal hakkı olduğu söyleyen Çelik şu ifadeleri kullandı: 1977’den beri Taksim, ülkemizde ve dünyada 1 Mayıs’ların simgesidir. 2010-2012 yılları arasında Taksim’de kutlamalar sorunsuz gerçekleşmiş, 2013 yılından itibaren meydan işçilere yeniden yasaklanmıştır. 2023 yılı Anayasa Mahkemesi kararına göre '1 Mayıs’ta Taksim’de olmak tüm işçilerin ve emekçilerin hakkıdır.' İşçiler ve emekçiler ekmek, adalet, demokrasi ve sosyal hukuk devleti talebini 1 Mayıs’ta Taksim’de dile getirmek istiyor.

Kaynak: Haber Merkezi