Dünya diken üstünde İsrail ile İran arasındaki gelişmeri takip etti. İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun İsrail'deki hedeflere yönelik kapsamlı İHA operasyonunun başladığını duyurdu. İHA saldırıları sonrası İran medyası, İsrail'e ilk balistik füzelerin de fırlatıldığını iddia etti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari yaptığı açıklamada, İran'dan fırlatılan çok sayıda İHA İsrail'e doğru ilerlediğini belirtti. Hagari, IDF'nin hedefleri mümkün olduğunca erken imha etmek için çalışacağını vurguladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran'dan gelen tehditlere karşı İsrail'in savunmasını destekleyecek." denildi.

"SALDIRI SONUÇLANDI"

Yaşanan bu gelişmelerin ardından İran'dan son dakika açıklaması geldi. İran’ın BM Misyonu tarafından yapılan açıklamada, “İran’ın BM Anlaşması’nın 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkına dayanan askeri hamlesi, siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza saldırısına cevaptı. Mesele sonuçlanmıştır diyebiliriz. Ancak, İsrail rejimi bir hata daha yapacak olursa İran’ın cevabı daha sert olacak. Bu, İran ile İsrail rejimi arasında bir çatışmadır, ABD bundan uzak durmalı” ifadeleri kullanıldı.

YAŞANANLARIN GEÇMİŞİ

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak." ifadelerini kullanmıştı.

100 İHA SALDIRISI ÖNLENDİ

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail'e ateşlenen en az 100 insansız hava aracının İsrail hava sahası dışında ABD tarafından durdurulduğunu söyledi.

IRAK HAVA SAHASI TÜM UÇUŞLARA KAPATILDI

Irak, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan insansız hava aracı saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

Irak resmi haber ajansı INA'ya konuşan Ulaştırma Bakanı Rezzak es-Sadavi, hava sahasının tüm uçuşlara kapatıldığını açıkladı.

Bakan, ülkedeki tüm uçuşların da durdurulduğunu belirtti.

Sivil Havacılık Kurumundan yapılan açıklamada da Irak hava sahasının kapatılmasının geçici ve önlem amaçlı olduğu bildirildi.

Açıklamada, hava sahasının tüm gelen ve giden uçuşlara sabah saat 05.30'a kadar kapatıldığını ve bunun duruma göre uzatılabileceği de aktarıldı.

LÜBNAN HAVA SAHASI TÜM UÇUŞLARA KAPATILDI

Lübnan, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

ÜRDÜN'DE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ, ÜLKEDE OHAL İLAN EDİLDİĞİ HABERLERİNİ YALANLADI

Ürdün'de Hükümet Sözcüsü ve İletişim Bakanı Muhenned Mubaydin, ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğine ilişkin çıkan haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra'ya açıklama yapan Mubaydin, devlet televizyonu El-Memleket'in haberini düzelterek, ülkede OHAL ilan edildiğine ilişkin medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Mubaydin, medyanın yayımlayacağı haberlerde dikkatli olması zorunluluğu bulunduğunu kaydederek, gerçek dışı haber ve söylentilerin yayını durumunda hukuki işlemlerin başlatılacağı uyarısı yaptı.

Sosyal medya platformları ve çeşitli uygulamalar üzerinden yayılan haberlerin birçoğunun asılsız olduğuna dikkati çeken Mubaydin, ülkede hayatın düzenli şekilde devam ettiğini ve vatandaşları endişelendirecek bir durum bulunmadığını vurguladı.

Mubaydin, yetkili makamların cumartesi akşamı, çevredeki güvenlik koşulları nedeniyle tedbir amaçlı olarak hava sahasını kapatma kararı aldığına dikkati çekti.

GKRY'DEKİ İNGİLİZ ÜSLERİNDEN SAVAŞ UÇAKLARININ KALKTIĞI İDDİA EDİLDİ

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bölgesindeki İngiliz egemen üslerinden, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bazı savaş ve tanker uçaklarının, İran-İsrail gerilimi üzerine kalkış yaptığı ileri sürüldü.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, GKRY'nin Limasol kenti yakınlarında "egemen üs" statüsünde bulunan Akrotiri (Ağrotur) Hava Üssü'nden RAF'a ait savaş ve tanker uçakları kalkış yaptı.

Yerel kaynaklar, GKRY'nin Larnaka kentine yakın bölgede bulunan İngiliz üssü Dikelya'dan da uçak sesleri geldiğini öne sürdü.

Konuyla ilgili olarak üslerin komutanlığından henüz açıklama yapılmadı.

İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı

AB, Fransa ve Hollanda İran'ın İsrail'e hava saldırısını kınadı! 'Durum endişe verici" AB, Fransa ve Hollanda İran'ın İsrail'e hava saldırısını kınadı! 'Durum endişe verici"

İran İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemine saldırdı İran İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemine saldırdı

İran'dan açık tehdit! İsrail için sahalarını açan ülkelere karşılık verilecek İran'dan açık tehdit! İsrail için sahalarını açan ülkelere karşılık verilecek

İran Dışişleri Bakanı: "ABD'ye gerekli uyarıyı yaptık" İran Dışişleri Bakanı: "ABD'ye gerekli uyarıyı yaptık"
İran'ın İsrail'e saldırısı sonrası kripto paralarda büyük kayıp İran'ın İsrail'e saldırısı sonrası kripto paralarda büyük kayıp
İran'dan son dakika açıklaması: Meşru müdafaa hakkını kullandık, saldırı sonuçlandı İran'dan son dakika açıklaması: Meşru müdafaa hakkını kullandık, saldırı sonuçlandı
THY, Pegasus ve AJet, Tahran ve İsfahan'a giden uçakları geri çağırdı THY, Pegasus ve AJet, Tahran ve İsfahan'a giden uçakları geri çağırdı

Kaynak: Haber Merkezi -AA