Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı'na göre, Abdullahiyan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile telefonda bölgedeki durumu görüştü.

Abdullahiyan, İran'ın İsrail'e saldırısının "meşru müdafaa" kapsamında gerçekleştirildiğini mevkidaşına iletti. Ayrıca, bölgedeki krizlerin temelinde İsrail'in yıkıcı politikalarının olduğunu vurguladı.

İsrail'in Gazze'de on binlerce sivili acımasızca öldürdüğü saldırıya İngiltere'nin verdiği desteği eleştiren Abdullahiyan, "Son altı ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüz binlerce ton bomba atılırken İngiltere'nin, İran'ın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51. maddesine göre meşru müdafaa çerçevesinde İsrail rejiminin diplomatik mekanlara barbarca saldırısına verdiği tepkiden endişe duyması şaşırtıcıdır." dedi.

"İRAN GERİLİM İSTEMİYOR"

İran Dışişleri Bakanı, Tel Aviv'in İran topraklarına olası saldırısına dair ise, "İran, bölgede gerilimin tırmanmasını istemiyor ancak İsrail rejimi macera ararsa bir sonraki tepkimiz süratli, daha güçlü ve daha kapsamlı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Cameron ise İran'ın İsrail'e askeri saldırısının endişe verici olduğunu söyleyerek, "İsrail'den karşılık vermemesini isteyeceğiz çünkü son dönemde yaşananların tekrar ve daha geniş çapta yaşanmasını istemiyoruz." dedi.

İsrail kararını verdi! “Açık ve etkili şekilde” İsrail kararını verdi! “Açık ve etkili şekilde”

İsrail karşılık vereceğini duyurdu! ABD'den jet hızında açıklama İsrail karşılık vereceğini duyurdu! ABD'den jet hızında açıklama

İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı

Kaynak: AA