Dünyanın gözü ve kulağı İsrail ve İran arasında patlak veren gerginlikte. ran'ın İsrail'e İHA saldırısı başlattığını duyurmasının ardından İHA’lara dair geniş bir araştırma başladı. Vatandaşlar, “İHA saldırısı ne demek? İHA ne anlama gelir? Türkiye’de İHA üreten kaç firma var?” sorularını sormaya başladı. İşte bu konuda merak edilen ayrıntılar…

İran'dan İsrail'e İHA saldırısı

İHA SALDIRISI NE DEMEK?

İnsansız hava aracı saldırısı ya da drone saldırısı, bir veya daha fazla insansız hava muharebe aracı veya silahlı hale getirilmiş ticari insansız hava aracı (İHA) tarafından yapılan saldırılara denir. Bu saldırı türü, genellikle hedefe füze veyahut bomba atarak gerçekleşir.

Misket bombaları, drone, güdümlü bombalar, yangın bombaları, havadan karaya füzeler, havadan havaya füzeler, güdümlü tanksavar füzeleri, diğer hassas güdümlü olan mühimmat türleri, otomatik toplar ve makineli tüfekler gibi silahlarla donatılma ihtimali vardır.

Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül olayının ardından dönemden bu yana, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak, Somali ve Yemen gibi ülkelerde havadan karaya füzeler kullanarak drone saldırıları gerçekleştirdi. Türkiye'de terörle mücadele için Silahlı İnsansız Hava Araçları ile saldırılar düzenleyebiliyor.

İHA NE ANLAMA GELİYOR?

İnsansız Hava Aracı (İHA); içinde pilotu ve yolcusu olmayan, sadece amaca uygun ekipman (video kamera, fotoğraf makinesi, GNSS, lazer tarama cihazı, vb.) taşıyan, uzaktan kumandalı ve/veya otomatik olarak görevini icra edebilen bir çeşit uçaktır.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI NEDİR, NE İŞE YARAR?

İnsansız hava araçları (İHA), insansız ve uzaktan kontrol edilen bir hava aracıdır. İHA'lar, insana gerek kalmadan keşif, gözetleme, ulaştırma, tarım, arama-kurtarma, güvenlik, çevre izleme, film ve fotoğraf çekimi, bilimsel araştırmalar gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

TÜRKİYE’DE İHA ÜRETEN KAÇ FİRMA VAR?

Türkiye’de İHA üreten savunma ve sivil firmalar bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı da büyük firmalardır.

İşte Türkiye İnsansız Hava araçları isimleri;

-          Bayraktar TB1

-          Bayraktar TB2

-          Bayraktar TB3 SİHA

-          TUSAŞ ANKA

-          TUSAŞ ANKA III

-          TUSAŞ AKSUNGUR

-          Bayraktar Akıncı

-          HAVELSAN BAHA

-          ASELSAN SERÇE

-          Vestel KARAYEL Lentatek Karayel SİHA

İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı İran, İsrail'e İHA saldırısı başlattı

İran İsrail'e saldırdı mı? İran İsrail’e neden saldırıyor? İran İsrail'e saldırdı mı? İran İsrail’e neden saldırıyor?

Kaynak: HABER MERKEZİ