İran dün gece İsrail’e yüzlerce insansız hava aracı yolladı. Bu olay dünya kamuoyunda geniş yer tuttu. Bu haberin ardından “İran İsrail’e neden saldırıyor? İsrail İran’a ne yaptı? Savaş mı çıktı?” sorularının cevapları aranmaya başladı. İşte İran ve İsrail arasında cereyan eden olayların perde arkası…

İRAN İSRAİL’E NEDEN SALDIRIYOR?

İsrail, İran’ın Şam'da bulunan büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısında bulunmuştu. İsrail’in konsolosluk binasına yaptığı saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi öldü. Bu saldırının ardından İran’dan misilleme gecikmedi. Tahran’ın İsrail’e yüzlerce insansız hava aracı ile saldırı düzenlediği bildirildi. Kamikaze drone’lar ile başlattığı ve İran’ın ‘Hakiki Vaat’ adını verdiği saldırı seyir ve balistik füzeleri ile devam etti.

İsrail cephesinde ise geçtiğimiz gece İran'dan başlatılan insansız hava araçları (İHA) saldırısı nedeniyle kapattığı hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtığı kaydedildi. Bu olay dünya basınında geniş yer tuttu.

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, geçtiğimiz gece İsrail'e gerçekleştirdikleri insansız hava aracı (İHA) saldırısının, Suriye'deki İran konsolosluğuna düzenlenen saldırının cevabı olduğunu aktardı.

Kalibaf, İran Meclisi'nde milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından İsrail'e düzenlenen saldırıya dair değerlendirmede bulundu. "İsrail'e askeri hamle, diplomatik misyonlarımıza saldırıya cevaptı ve Birleşmiş Milletler kurallarına uygundu diyen Kalibaf, İsrail veya ona destek veren ülkelerin "hata" yapması durumunda İran'ın daha kararlı bir şekilde karşılık vereceğini de belirtti.

İSRAİL ORDUSU HAZIRIZ DEDİ!

İsrail ordusundan saldırının başlaması ile yapılan ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Savunma sistemlerimiz saldırılarla başa çıkmaya hazır” denildi.

İHA’ların İsrail’e ulaşmasının saatler alacağı belirtilen ordu açıklamasında, “Tehdit altındaki bölgelerde sirenler çalacak” denildi. İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın sunmuş olduğu habere göre, İsrailli yetkililer, İHA saldırıları nedeniyle 7 saat kapalı kalan hava sahasının sivil havacılık trafiğine açıldığını belirtti. Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nda da uçuşlar yeniden başladı.

Dünya genelinde sivil havacılık trafiğini takip eden "Flight Radar 24" internet sitesi ise (05:15 GMT) saatiyle İsrail hava sahası üzerinden çok sayıda uçağın geçiş yaptığını iletti.

Kaynak: HABER MERKEZİ