Enflasyon verileri her ay düzenli bir şekilde açıklanır. Bunun sonucunda da bir sonraki ayın ev ve iş yeri kira artış oranı belli olur. Bundan dolayı kiracılarının da gündeminde hem enflasyon hem de kira artış oranı yer alıyor. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Haziran kira artış oranı netlik kazanmış oldu. Peki “Haziran ayı kira artış oranı ne kadar oldu 2024? Haziran ayı iş yeri kira zammı ne kadar oldu 2024?” İşte ayrıntılar…

HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU 2024?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. Bu enflasyon verileri ile ev ve iş yeri kira artış oranı belli oldu. Bilindiği üzere konutlarda yüzde 25 zam sınırlaması bulunuyordu. Bu konuya dair Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kiralarda yüzde 25 zam sınırlamasının temmuz ayına kadar süreceği açıklamıştı.

Bu verilere göre normal şartlarda kira artışlarında baz alınan 12 aylık ortalama verisi de açıklandı ve Mayıs ayında uygulanacak olan kiraların  tavan zam oranı da netleşti. Haziran ayı zam oranı yüzde 62, 51’e ulaştı.

Bakan Tunç'un açıklaması ile konut kiralarında ise yüzde 25’lik tavan zam uygulaması bir ay daha sürecek. 1 Temmuz tarihinden itibaren yüzde 25'lik tavan uygulamasına son verilecek. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 'uygulamının devam etmesi için neden görmüyorum' şeklinde açıklamada bulunmuştu. 

Kaynak: istiklal.com.tr