Uzmanlardan korkutan uyarı! Tüm dünya tehlikede!

Dünyanın öbür ucu Patagonya

Uzmanlardan korkutan uyarı! Tüm dünya tehlikede! - Sayfa 1

Patagonya, Latin Amerika'da Şili ve Arjantan sınırları içinde yer alan coğrafi bir bölge. Portekizli denizci Macellan'ın Atlas Okyanusu'ndan Pasifik'e geçtiği yer olan bu bölge günümüzde insanlığın güneydeki en uç yerleşim noktasıdır. Arjantin ve Şili toprakları Patagonya içinde Macellan Boğazı ve Ateş Toprakları'nın da bulunduğu Latin Amerika'nın en güneyinde yer alan bir bölgedir. Arjantin ve Şili'nin sınırları içinde yer alan bu bölge buzulları, geniş ovaları ve dağlık coğrafyasıyla biliniyor.

125
Uzmanlardan korkutan uyarı! Tüm dünya tehlikede! - Sayfa 2

Dünyanın en güney ucu Antarktika'yı saymazsak Patagonya, insanlığın dünya üzerinde yaşadığı güneydeki en uç bölgedir. Arjantin'deki Ushuaia şehri dünyada bu ünvana sahip kenttir.

225
Uzmanlardan korkutan uyarı! Tüm dünya tehlikede! - Sayfa 3

Milli park statüsünde Patagonya, hem Şili hem de Arjantin tarafından özel statüyle korunan bir yer olma özelliği taşıyor. Yürüyüş yollarının, bilimsel araştırmaların, gözlemlerin yapıldığı bu bölge milli park statüsüne de sahip.

325
Uzmanlardan korkutan uyarı! Tüm dünya tehlikede! - Sayfa 4

Dev buzullar Patagonya'nın bir diğer özelliği de devasa buzullara ev sahipliği yapması. Günümüzde bu buzullar gün geçtikçe erise de dev boyutlarıyla dikkat çekmekte.

425