Aratos'un anıt mezarı arkeolojik olarak kanıtlandı

Mersin'de Soli Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki kazılarda gök bilimci ve şair Aratos'un anıt mezarı, arkeolojik olarak ortaya çıkarıldı. Foto galeri haberlerimizde. (Kaynak: AA)

Aratos'un anıt mezarı arkeolojik olarak kanıtlandı - Sayfa 1

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Mezitli ilçesindeki antik kentte başlatılan kazılar, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığındaki 12 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

112
Aratos'un anıt mezarı arkeolojik olarak kanıtlandı - Sayfa 2

Yağcı, Aratos`un anıt mezarındaki çalışmaların, mezar odasına girişi sağlayan dar ve uzun geçit anlamına gelen "dromos" üzerinde ayrıntılı şekilde sürdüğünü söyledi.

212
Aratos'un anıt mezarı arkeolojik olarak kanıtlandı - Sayfa 3

Milattan sonra 2. ve 3. yüzyılların önemli limanlarından biri olan antik kentin büyük bir nüfusu içinde barındırdığını anlatan Yağcı, anıt mezar ile sütunlu cadde ve tiyatro arasındaki alanların kamulaştırılarak yapının bağlantılarının ortaya çıkartılması gerektiğini söyledi.

312
Aratos'un anıt mezarı arkeolojik olarak kanıtlandı - Sayfa 4

"Zamanının en muhteşem anıt mezarlarından birisiydi"

Yapının bölge mimarisi için önemli bir örnek olduğunu anlatan Yağcı, şunları söyledi: "Yapının, anıt mezar olduğunu arkeolojik olarak kanıtladık. Çalışmalar sırasında mezar odasının tabanına ulaştık ve ona bağlı olarak da `dromos`u açığa çıkardık. Bu yapı, mimari ölçüleri itibarıyla bölgede benzersiz ve anıtsal. Bölge arkeolojisine yenilik getirdiği bir gerçek. Çalışmaların her aşamasında yapıda bir tahribat tespit ettik. En sonunda da anıt mezarın tabanın kireç ocağı olarak kullanıldığını tespit ettik. Yapı, zamanının en muhteşem anıt mezarlarından birisiydi."

412