Seçime hemen hemen 30 gün gibi bir süre kaldı.

Siyasette söylemler, ifadeler zaman zaman sertleşti zaman da sessiz bir dönem geçiriliyor.

Şu bir gerçek ki ekonominin bu şartlarında eskisi gibi bir seçim havası olmadığını söylemeliyiz.

Bir hususa dikkat çekmek istiyorum.

 ***

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan AK Parti’den küskünleri, aday gösterilmeyenleri kendi partisinden aday gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söylemlerinde bu duruma tepkisini dile getirdi. Hatta “Bizden ayrılanların seçim kazanıp tekrar gelmesi mümkün değil” dedi.

Büyükşehir de ise kendi adaylarını çıkaran Yeniden Refah Partisi açıkça şu mesajı verdi; “Ben artık AK Parti ile arama mesafe koydum” 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Suat Kılıç sahada alttan alta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiri söylemlerini açıkça demese de dile getiriyor. Hatta “TV ekranlarına bizleri çıkarmıyorlar. Saha bizim” diye de göndermeler yapıyor.

Her ne kadar tepki çektiğini anlayınca da Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumlu söylemler söyleyip havayı yumuşatmak istese de bunun getireceği süreci zaman gösterecek.

 ***

Fatih Erbakan kararı almış ekonomik şartları ortaya koyarak bu fırsattan istifade ederek AK Parti’den ne kadar oy kaydırabilirim, alabilirim diye kendi partisi açısından hedefini ortaya koymuş.

Bana göre Erdoğan’ı karşısına alması büyük bir risk olsa da bunu uygulamada yapmakta. 

Şunuda unutmamak gerek, aynı kanadın bir ferdi olarak zamanın da rahmetli Necmettin Erbakan Sayın Erdoğan’ı defalarca eleştirdi. Erdoğan buna hiç bir zaman karşılık vermedi.

Fatih Erbakan’ın tek hedefi bu süreçte çok büyük bir başarı elde etmek. Bu süreçte zor ama mevcut iktidara tepkilerden dolayı emekliler başta olmak üzere kızgın bazı kesimlerin oylarını da alacağını düşünüyorum. Ama bu çok büyük bir oy oranı anlamına geleceğini sanmıyorum.

  ***

Fatih Erbakan parti de daha çok Suat Kılıç’ı öne çıkarmak ve Erdoğan’ı kızdırmak, pazarlık etmek gibi bir riskli planlarının seçimden sonra tepki çekeceğini de bilmesini görmemiş olması tecrübesizliğinin göstergesidir.

Karşısında 40 yıllık siyasi bir deha var. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu pazarlığı baştan masadan kaldırdı sonuçta.

Siyasetde zaman kavramı olmadığına göre yerel seçimde aldığı bu tavrın oy açısından doğru ama statajik olarak yanlış olduğunu görüyorum.

Yaşayıp göreceğiz ….