Iraklı Fikir adamlarından Zahir Musa, Erdoğan’ın Irak ziyaretinin kotlarını çözmeye çalışan bir makale kaleme aldı. Cradle yayın portalı için yazdığı makale batı siyasi çevrelerinde hayli ilgi gördü. Zahir’in bu makalesini siz istiklal.com.tr okurları için çevirdik:

Belki de resmi netlik eksikliğinden dolayı uzmanlar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Nisan'da Bağdat'a yapacağı ve geniş kesimler tarafından "tarihi" olarak nitelendirilen ziyaretinde gündemin başında güvenlik ve siyasi konuların yer alacağını tahmin ediyorlardı.

Bunun yerine, ziyaretin ardından ortaya çıkan açıklamalar ve analizler, ekonomik konuların ön planda olduğunu gösteriyor. Ancak hem Bağdat hem de Erbil'deki üst düzey kaynakların belirttiği gibi güvenlik ve siyasi konular tamamen bir kenara bırakılmadı.

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani'ye yakın gazeteci Mazen el Zeydi, basına verdiği demeçte, gözlemcilerin Erdoğan'ın Bağdat ziyaretinin defalarca ertelenmesini yanlış anladıklarını, önemli ikili planlar hazırlandığı için programların yeniden ayarlanması gerektiğini söyledi:

Ertelemenin amacı, Irak ile Türkiye arasında eskisi gibi dayatma ve emirlere dayalı değil, stratejik ortaklığa dayalı yeni bir ilişki kuracak tarihi bir ziyaretin önünü açmaktı.

Zeydi'nin iddiası, Mart ayında Irak ve Türkiye dışişleri bakanları arasında yapılan ve Bağdat'ın PKK’ya karşı kısıtlayıcı tedbirler açıklamasına yol açan görüşmelerle örtüşüyor; bu tedbirler, grubu terör örgütü ilan etmekten öteye gidemedi.

Ancak eski milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi başkanı Hasan Turan,  medyaya  şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kalkınma yoluna odaklanmış, yerel siyasi ve güvenlik meselelerine değinilmemiştir.”

Sudan yönetimi, başından itibaren, enerji (petrol ve elektrik) ve optik internet kabloları için nötr yolların yanı sıra mal taşımacılığı için demiryolları ve otoyollardan oluşan bir ağ kurmayı amaçlayan Irak'ın “Kalkınma” projesinin uygulanmasına öncelik verdi.

Basra Körfezi'nden Akdeniz'e kadar 1.200 kilometre boyunca uzanan, esas olarak Türkiye, Irak, Katar ve BAE tarafından tasarlanıp finanse edilen milyarlarca dolarlık kara koridoru, Asya ile Avrupa arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak. Ve muhtemelen ABD-İsrail-Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridorları (IMEC) projesini de rafa kaldıracak.

Irak'ın Büyük Faw Limanı'nda (bir yıl içinde beş yanaşma yeri açılması beklenen) kaydedilen ilerleme ve Türk limanlarına uzanan bir enerji taşıma ağıyla birlikte, kapsamlı bir kara ve demiryolu ulaşım rotasının geliştirilmesi ve güvence altına alınmasına odaklanılmaya devam ediliyor.

“Kalkınma Yolu”nun uygulanmasına yönelik dörtlü anlaşmada Katar ve BAE’nin varlığı da projenin potansiyel rantabl olduğunu gösteriyor.

8-15 milyar dolarlık iddialı rotanın finansman kaynağı belirsizliğini korurken, Anadolu Ajansı, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Emirlik Yatırım Bakanı Mohamed Hassan al-Suwaidi ile görüşmesinin ardından şunları söylediğini aktardı: "BAE, Bu projenin finansmanı ve işletilmesi ile ilgili ortak.”

Nisan ayı başlarında, Abu Dhabi Limanlar Grubu, Büyük Faw Limanı'nı, gelecekteki genişlemeyi ve limana bitişik ekonomik bölgeyi ortaklaşa geliştirmek amacıyla Irak Limanları Genel Şirketi ile bir ön anlaşma imzaladı.

Demiryolları, otoyollar, petrol ve doğalgaz boru hatlarından oluşacak Irak'ın Al Faw Limanı ve

Ekonomist Nebil el-Musavi şuna dikkat çekiyor: “Kürdistan şu anda günde 295.000 varil petrol üretiyor; bu, uluslararası mahkemenin [Türkiye'ye karşı para cezası verilmesi yönündeki] kararı öncesindeki üretiminin yüzde 65'ine denk geliyor. Günde yaklaşık 220 bin varil ham petrol, varil başına 30 dolara varan indirimli fiyatlarla Türkiye ve İran'a kaçırılıyor ve Türkiye bu durumdan büyük fayda sağladı."

Gazeteci Zeydi, mahkemenin Türkiye'ye petrol kaçakçılığı nedeniyle verdiği cezaların "şimdilik ertelendiğini ve Irak Petrol Bakanlığı'nın, Erdoğan'ın Bağdat ziyaretinden bir hafta önce Türkiye'ye petrol ihracatının -gerekli şartlarla- yeniden başlayacağını duyurduğunu" söylüyor.

Aradaki fark, Irak'ın petrol ihracatının artık Irak yasalarını ihlal edecek şekilde Irak Kürdistanı tarafından kontrol edilen Kerkük-Erbil-Ceyhan hattından değil, Kerkük-Musul-Ceyhan hattından yapılacak olmasıdır.

IRAK'IN SU GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİ

Dicle ve Fırat nehirlerindeki su kıtlığı sorunu, özellikle Türkiye'nin su akışı üzerindeki demir yumruklu kontrolünün yarattığı baskı altında, Irak için büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor; Bağdat, bunun Irak'ın değerli kaynaktan aldığı payı haksız bir şekilde azalttığını düşünüyor.

Bu zorluk, özellikle abluka altındaki nehirlerin Irak'ın büyük ölçüde güvendiği tarım sektörü için hayati öneme sahip olması nedeniyle, birbirini takip eden Irak hükümetleri üzerinde sürekli bir baskı oluşturdu.

 Erdoğan'ın ziyareti sırasında Irak hükümetiyle, Irak'ın bu yıl 6 milyon tonun üzerinde olacağı tahmin edilen buğday üretimini hızlandırabilecek, su yönetimine odaklanan önemli bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmada kullanılan terminoloji, muhtemelen uzun süredir devam eden anlaşmazlıkları ele almak ve aynı zamanda müzakerelerde bir miktar esneklik sağlamak için stratejik bir hamle olarak hassasiyetle hazırlanmıştır. Anlaşmada özellikle “sınır ötesi suların adil ve eşitlikçi tahsisini amaçlayan bir vizyonun benimsenmesi” gerekliliğine değiniliyor. Bu ifade önemlidir çünkü Dicle Nehri'ni doğrudan sınır ötesi bir nehir olarak sınıflandırmamaktadır; Ankara su yolunu yerel bir nehir olarak gördüğü için bu bir tartışma konusudur.

Ancak Irak Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Danışmanı Adil El Muhtar, Türkiye'nin salabileceği su miktarına ilişkin rakamların endişe verici şekilde anlaşmada yer almadığına dikkat çekiyor.

Ancak anlaşmanın şartlarındaki belirsizliğin, Ankara'nın Bağdat'ın uygun yönetim eksikliğine ilişkin sürekli şikayetleri doğrultusunda, Irak genelinde su toplama ve sulama mekanizmalarının Türkiye tarafından denetlenmesine izin verilmesi kararı olarak yorumlanabileceğini belirtiyor.

STRATEJİK ODAĞIN DEĞİŞTİRİLMESİ

Erdoğan'ın Bağdat'a yaptığı son ziyaretin gidişatı, özellikle Türk cumhurbaşkanının angajmanlarının coğrafi kapsamı açısından, 2009'daki ilk ziyaretiyle keskin bir tezat oluşturuyor. Son ziyaretinin daha kısıtlı güzergahı, özellikle PKK'nın kuzey Irak'ta artan faaliyetleri göz önüne alındığında, muhtemelen artan güvenlik endişelerini yansıtıyor.

Ziyareti sırasında Erdoğan'la Bağdat'ta görüşen Iraklı siyasetçi Turan,  mikrofonu uzatan gazetecilere şunları söyledi : “PKK meselesi ve onun Irak'taki suçları kesinlikle ele alındı, çünkü onları, eski güvenlik yetkilisini hedef alan ciddi suikastlardan sorumlu tutuyoruz."

Gazeteci Zaidi de bu konuya değinerek şöyle konuştu: “PKK'nın özellikle Kürdistan bölgesindeki faaliyetlerine ilişkin farklı vizyonlar var ve şu ana kadar Irak ve Türkiye ortak bir vizyona ulaşmış değil.”

Ancak Irak'ın iç siyaset sahnesi her zaman itme-çekme modundadır.

Çerçeve, ilişkilerin sağlamlaştırılması, ileriye doğru itilmesi ve (Irak'ın) kalkınmasına giden yol olan önemli stratejik [kara yolu/limanlar] projesinin başarısına ilişkin her türlü işbirliğini desteklemektedir, ancak çerçevedeki tarafların çoğunun Irak askeri yapısının, özellikle Irak, Türkiye ve Suriye sınırlarında hareketini kolaylaştıran üsleri ve tünelleri olan PKK ile kendisini tüketen bir çatışmaya dahil olmasını reddediyor.

Kaynak ayrıca şunu ileri sürüyor: “Özellikle de PKK örgütünün Irak güçlerini hedef almaması, Irak'ta güvenliği istikrarsızlaştırmaması nedeniyle ordusunu ve güvenlik güçlerini hiçbir çıkarı olmayan bir savaşa sokması Irak'ın çıkarına değildir.”

IRAK VE KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ ÇIKARLAR

Erdoğan'ın Bağdat ziyareti tarihi olarak değerlendirilebilir ancak bu, geleneksel anlamda çığır açan diplomatik başarılar anlamında değil, Ankara'nın Irak'a yönelik yaklaşımının stratejik olarak yeniden ayarlanması olarak değerlendirilebilir.

Ziyareti sırasında Türkiye cumhurbaşkanı, Irak'taki kilit toplulukların (Sünni Araplar, Türkmenler ve Kürtler) temsilcileriyle bir dizi kısa toplantı yaptı ancak yeni bir ülke seçimine ilişkin kriz gibi tartışmalı iç meselelere ilişkin görüşlerini empoze ediyor görünmedi.

Erdoğan, geçtiğimiz on yılda olduğu gibi uzak durmaya ve doğrudan ve derinlemesine bir etkileşime girmemeye çalıştı. Artık Irak devletiyle ilişkileri sağlamlaştırmakla ilgilendiği göz önüne alındığında, Sünni partileri yeniden birleşmeye, aralarındaki bölünmelere son vermeye ve parlamento başkanlığı için bir vizyon ve tek bir aday üzerinde anlaşmaya teşvik etmeye çalıştı. Belirli bir bileşenin lideri olmak için geriye dönmek bu anlaşmanın çıkarına değildir.

Kerkük'te hem Sünnilerle hem de Kürtlerle siyasi çatışma yaşayan Irak'taki Türkmen azınlığa gelince, 2005'ten bu yana ilk yerel seçimlerin yapılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen vali seçimi konusunda anlaşmaya varılamadı.

Irak Türkmen Cephesi Lideri Turan, "Cumhurbaşkanımızla yapılan görüşmede Kerkük'e vali seçimi konusunun ele alınmadığını, ancak Türkmen unsurunun hükümette temsili ve bunun nasıl güçlendirileceği konuşuldu" diyor.

Erdoğan, Bağdat'tan Ankara'ya dönüşünde Kürdistan bölgesinin başkenti Erbil'de Cumhurbaşkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur ​​Barzani ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesud Barzani ile görüştü.

Celal Talabani'nin en küçük oğlu Kubad Talabani, bölgenin başbakan yardımcısı sıfatıyla toplantılara katıldı, ancak Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi başkanı Bafel Talabani'nin toplantıya katılmaması dikkat çekti.

 Irak'taki KDP bloğunun başkanı Vian Sabri'ye göre bu durum, Süleymaniye ile Türkiye arasındaki bocalayan çözüm konusunda büyük soru işaretleri bıraktı; zira Türkiye, Talabani ailesinin fiili başkenti Süleymaniye Havalimanı'na hâlâ  hava ambargosu uyguluyor.

ZİYARET TARİHİ MİYDİ?

Erdoğan'ın ziyaretinin daha geniş bağlamı, Türkiye'nin, özellikle son on yılda başarısız olan Arap Ayaklanmaları ve Suriye'deki diplomatik gelişmelerin ardından, Batı Asya'daki jeopolitik stratejisini yeniden düzenleme yönünde ortak bir çaba gösterdiğini ortaya koyuyor.

Irak'la hâlihazırda 20 milyar doları aşan ekonomik bağların güçlendirilmesi ve komşu ülkelerdeki Kürt özerkliğinin hafifletilmesine odaklanmak, bunun yerine, ekonomik entegrasyon ve siyasi istikrara dayalı, karşılıklı yarar sağlayan bir Irak-Türkiye ikili stratejisini teşvik edecektir.

Bu nedenle, Erdoğan'ın Irak ziyareti geçmişteki diplomatik temasların aleni tanıtımını yapmasa da daha pragmatik, ekonomik odaklı ve bölgesel açıdan hassas bir yaklaşıma doğru önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Bu aslında “tarihi” olabilir ama bir bakıma bu, her iki ülke arasındaki uzun vadeli ilişkideki önemini tam olarak ortaya koyacaktır.

Editör: Hüsne BULUT