İŞKUR'un açıkladığı son verilere göre Türkiye'de en çok aranan ve iş bulunan meslekler belirlendi. Nisan ayı istatistiklerine göre, ağırlığı özel sektörden oluşan iş verenlerin 230 binden fazla elemana ihtiyacı olduğu görülüyor. Ancak, bu pozisyonların sadece 100 bini doldurulmuş durumda.

Özellikle imalat sanayisindeki eleman açığı 341 bini aşarken, idari hizmet faaliyetleri sektöründe de 128 bin 468 açık iş pozisyonu bulunuyor. Toptan ve perakende ticaret sektöründe ise 113 bin 509 eleman açığı gözlemleniyor.

En çok aranan meslekler incelendiğinde ise nisanda en fazla açık iş pozisyonunun özel güvenlik görevlileri için olduğu görülüyor. Bu durumu turizm ve otelcilik elemanlarının izlediği belirtiliyor. Son dönemde özel sektörün en çok talep ettiği meslekler arasında özel güvenlik görevlisi, turizm-otelcilik elemanı, reyon görevlisi, konfeksiyon işçisi, garson ve satış elemanı bulunuyor.

Nisan ayında en çok açık iş talebi yapılan ilk 10 meslek şu şekilde sıralanıyor:

1. Özel güvenlik görevlisi
2. Turizm ve otelcilik elemanı
3. Reyon görevlisi
4. Konfeksiyon işçisi
5. Garson
6. Satış danışmanı
7. Elle yapılan diğer imalatla ilgili işçiler
8. Güvenlik görevlisi
9. Market elemanı
10. Perakende satış elemanı

İstatistiklere göre nisan ayında 100 binden fazla kişi işe yerleşirken, ilk 4 ayda ise 435 binden fazla kişi işe yerleştirildi. Ancak, İŞKUR'a bildirilen eleman açığı sayısı 856 bin olarak belirlendiğinden, açık pozisyonların sadece yarısı dolmuş durumda.

Kaynak: istiklal.com.tr