Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, öğretmenlere yönelik artan şiddet olaylarına karşı caydırıcı önlemleri içeren bir yasal düzenlemenin gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Yılmaz, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile birlikte Ankara Atatürk Lisesi'ni ziyaret ederek, eğitimcilerle bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında Yılmaz, Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağında yer alan tedbirler hakkında bilgi verdi ve eğitim camiasına yönelik şiddeti sert bir dille kınadı.

Yılmaz, özellikle öğretmenlik gibi kutsal bir görevi üstlenenlerin hedef alınmasını kabul edilemez bulduklarını vurguladı. "Öğretmenlere yönelik şiddet olaylarını önleyecek, faillere daha caydırıcı cezalar getirecek bir yasal düzenleme gündemimizdedir." diyerek, taslağın eğitimcilere yönelik şiddeti önlemeyi ve suçlulara daha ağır cezaları öngörmeyi amaçladığını belirtti.

A W202832 01

EĞİTİMDE ŞİDDETE DOĞRUDAN HAPİS CEZASI GELİYOR

Şiddetin özellikle öğretmenlik gibi, doktorluk gibi kutsal görevler ifa edenleri hedef almasını anlamalarını da affetmelerinin de mümkün olmadığını vurgulayan Yılmaz, “Soruna köklü ve kalıcı çözüm için, hazırlıklarını sürdürdüğümüz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmeni güvence altına alacak çerçeveyi netleştiriyoruz. AK Parti Meclis Grubumuz ile istişare içinde hazırlanan taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine gelecektir. Taslak; eğitimcilere karşı şiddetin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlere tutuksuz yargılanma yolunun kapatılmasını, bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini, bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini içeriyor” ifadelerini kullandı.

Yılmaz ayrıca, yeni taslağın özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenleri kamu görevlileriyle aynı şekilde koruma altına almayı hedeflediğini dile getirdi.

Milletvekillerinin, siyasi parti ayrımı yapmadan bu düzenlemeyi destekleyeceğine ve yasanın hızlı bir şekilde yürürlüğe gireceğine inandığını ifade eden Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarını, öğrenci velilerini ve medya organlarını da eğitimde şiddetin önlenmesine destek olmaya çağırdı.

Kaynak: İHA