Son zamanlarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yaptığı döviz alımları ve Türk Lirası'nın yüksek getirisi, hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için Türk Lirası'nın cazibesini artırıyor. Geçen yıl Eylül ayından bu yana sürekli olarak değer kaybeden Türk Lirası, Mart ayında yüzde 3.5 oranında değer kaybı yaşadı ve Temmuz ayından bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Ancak, Nisan ayında yüzde 0.04 oranında sınırlı bir değer kazancı gösterdi. Mayıs ayında ise Türk Lirası, dolar karşısında neredeyse aynı seviyelerde kaldı.

TCMB'nin Mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 41.80 TL olarak açıklandı. Küresel bankalardan yıl sonu dolar tahminleri gelmeye devam ediyor.

JP Morgan'dan Yıl Sonu Dolar/TL Tahmini: 35.5 Lira

JP Morgan, Türkiye'de faiz politikasının ve enflasyonunun zirveye yaklaştığına dair artan güveni belirterek, dolar/TL paritesi için yıl sonu tahminini 36'dan 35.5'e revize etti. Banka, enflasyonun 2025'e kadar yüzde 25'e düşeceğini öngörüyor. Ayrıca, Türk devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) için yatırım tavsiyesini "ağırlığı artır" seviyesine yükseltti.

Bank of America'nın Tahmini: 38 Lira

Geçen hafta Bank of America (BofA), Türkiye'nin ekonomik durumunu analiz ettiği raporunda dolar/TL ve enflasyon tahminlerine değindi. BofA, TL'deki yoğun pozisyonlanma ve enflasyondaki dirençliliğin en önemli endişe kaynakları olduğunu vurguladı. Rapor, "TL'nin istikrar kazanması durumunda dolarizasyonun tersine dönme eğiliminin yaz aylarında devam edebileceğini, ancak yüksek enflasyon seviyeleri göz önüne alındığında, sermaye girişlerinin yavaşlaması durumunda TL'nin nominal değer kaybı yaşayabileceğini" ifade etti. BofA, dolar/TL'nin yıl sonunda 38 seviyesinde olmasını bekliyor.

HSBC'nin Öngörüleri: 37-40 Lira Aralığı

HSBC stratejistleri, 13 Mayıs tarihli raporlarında dolar/TL'nin yıl sonu tahminlerini paylaştı. HSBC, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon tahminini ve en son enflasyon beklenti anketini referans alarak tahminlerini güncelledi. Banka, dolar/TL'nin yıl sonuna kadar yukarı yönlü bir hareket göstereceğini ancak bu hareketin yavaş ve sınırlı olacağını öngörerek, 36,0 olarak belirlenen yıl sonu tahminlerini korudu. TL'nin gerçekten istikrarlı olması durumunda ise dolar/TL'nin yıl sonunu 37-40 aralığında tamamlayabileceği ifade edildi.

Kaynak: istiklal.com.tr