Erdoğan'ın Açıklamalarından Satır Başları:

- Ticaret ve Yatırımlar: "Ticaret, tarım, ulaştırma, kültür gibi somut başlıklarda atabileceğimiz adımları görüştük. Çeşitli anlaşmalara imza attık. Özbekistan'daki Türk yatırımlarının artmasından memnuniyet duyuyoruz."
  
- Ticaret Hacmi Hedefi: "5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyoruz."

- Özbekistan'ın Değeri: "37 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusuyla Özbekistan'ın bölgesel ve küresel değeri her geçen gün artmaktadır."

- Bölgesel ve Uluslararası Meseleler: "Bugün ikili iş birliğimizin yanı sıra, dünyanın içinden geçtiği zorlu süreçte bölgesel ve uluslararası meseleleri değerlendirdik. İsrail'in Gazze'ye sürdürdüğü saldırılar, istişarelerimizin ana gündemini oluşturdu. Şevket kardeşime bağımsız Filistin devletine verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum."

- Uluslararası Adalet Divanı (UAD): "UAD başta olmak üzere tüm hukuki süreçlere dair girişimlerimiz sürüyor. İsrail'e silah desteği verenler de bu suça ortak olmaktan vazgeçmeli. Ateşkesin ivedilikle tesisi açısından ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum."

- Kardeşlik Bağları: "Biz nasıl Özbekistan'ı destekliyorsak, onlar da bizim yanımızda oluyorlar. Özbekistan'ın Hatay'da yaptırdığı 306 afet konutu, kardeşliğimizin bir sembolüdür."

- Devlet Nişanı: "Mirziyoyev'e bugün devlet nişanımızı takdim edeceğiz."

Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaparken, ticaret ve yatırımların artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Ayrıca, Filistin meselesine ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dair güçlü mesajlar verdi. Özbekistan'ın Türkiye'ye verdiği destek ve yapılan afet konutları, iki ülke arasındaki kardeşliğin sembolü olarak nitelendirildi.

Kaynak: istiklal.com.tr