Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Haq'a, Filistin'in BM'ye tam üyeliğinin yeniden görüşülmesi ve gözlemci üyeye ilave haklar tanınması talep edilen kararın oylandığı oturumda, Erdan'ın BM Şartı'nı kağıt imha makinesinden geçirmesi soruldu.

"Büyükelçilerin sunumların bir parçası haline getirdiği tiyatral eylemleri hakkında yorum yapmıyoruz." diyen Haq, BM Şartı'nın BM'nin kurucu metni olduğuna vurgu yaparak tüm üyelerin buna saygı duymak zorunda olduğunu söyledi.

"BAKIN BM ŞARTI HALA BURADA"

Geçmişte de çok fazla benzer eyleme tanık olduğunu aktaran Haq, eline BM Şartı'nın bir kopyasını alarak "Bakın BM Şartı hala burada." ifadelerini kullandı.

Haq, "Bu seviyeye inmeyeceğiz. BM bir diplomasi kurumudur ve diplomasiyi teşvik ediyoruz." diye konuştu.

İsrail'in Daimi Temsilcisi Erdan, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada Filistin'in BM üyeliğini destekleyen ülkelerin BM Şartı'nı "çöpe attığını" savunarak, "İşte bunu yapıyorsunuz." demiş ve yanında getirdiği kağıt imha makinesinden BM Şartı'nı geçirmişti.

BM Genel Kurulu, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden karar tasarısını kabul etmişti.

Filistin'in BM üyeliği onaylandı! Filistin'in BM üyeliği onaylandı!

Kaynak: AA