Declassified UK, "İngiliz casus uçakları, İsrail'in üç İngiliz yardım görevlisini öldürdüğü gün de dahil olmak üzere Gazze üzerinde 1000 saate kadar görüntü kaydetti" şeklinde açıklama yaptı.

Mart ayı, yaklaşık 44 istihbarat görevi içerisinde Gazze üzerinde en fazla İngiliz uçaklarının casusluk faaliyeti yürüttüğü belirtildi.

Casus uçaklar Kıbrıs'taki İngiliz üssünden havalanarak Gazze semalarında istihbarat faaliyeti yapıyor. Ve her görevin 6 saat sürdüğü öğrenildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail'e yapılan silah anlaşmaları konusunda İngiltere ile ABD arasında temel bir farklılık bulunduğunu belirtti. Kendisi, Biden yönetiminin Refah operasyonlarına tepki olarak Tel Aviv'e silah sevkiyatını kısıtlama kararının aksine, İngiltere'nin İsrail'e silah satışına ruhsat vermek için kendi prosedürlerini sürdüreceğini vurguladıb

Observer gazetesinin Mart ayında ele geçirdiği bir kayda göre, hükümetin avukatları, İsrail'in Gazze Şeridi'nde uluslararası insani hukuku ihlal ettiğini ancak hükümetin bunu kamuoyuna açıklamadığını söyledi.

Ertesi ay, Yüksek Mahkeme'deki duruşma sırasında İngiliz hükümetinin, İsrail'in Uluslararası İnsani Hukuku (IHL) ihlal edip etmediğine ilişkin hukuki değerlendirmeleri askıya aldığı ortaya çıktı.

Silah Ticaretine Karşı Kampanya'ya ( CAAT ) göre Ticaret bakanlığı avukatı James Eadie, İsrail'in IHL'ye uyumuna ilişkin hukuki değerlendirmelerde "giremediği" nedenlerden dolayı "boşluk" olduğunu söyledi.

Kaynak: istiklal.com.tr