BM Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi’nde açıkladığı ateşkes taslağıyla ilgili açıklama yaptı. Dujarric, Guterres'in uzun süredir ateşkes, tam ve engelsiz insani yardım erişimi ve esirlerin koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, Genel Sekreter'in bu taslağın "kalıcı barış sağlaması için anlaşmaya yol açmasını umduğunu" belirtti.

Guterres, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, "Gazze'de çok fazla yıkım ve acıya şahit olduk. Artık durması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Başkan Biden'ın girişimini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Guterres, tüm taraflara bu fırsatı değerlendirme çağrısında bulundu. Guterres, bu girişimin ateşkesin sağlanması, esirlerin serbest bırakılması ve engelsiz insani yardımın güvence altına alınması ile nihai olarak Orta Doğu'da kalıcı barışa yol açabileceğine işaret etti.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Biden, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti. İlk aşamada, "İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini" belirten Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasının ve Gazze'ye insani yardımların artmasının planlandığını ifade etmişti.

Biden duyurdu! İsrail ateşkes teklifi sundu Biden duyurdu! İsrail ateşkes teklifi sundu

Kaynak: AA