Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na atanan Murat Kurum, düzenlenen devir teslim töreniyle görevini Mehmet Özhaseki'den devraldı.

"GÖREVİ KARDEŞİME TESLİM EDİYORUM"

Özhaseki konuşmasında, "Çok şükür bugünlere kadar geldik, gücüm, bilgim, birikimim ve çabam ne kadarsa vermeye çalıştım. Vicdanen çok müsterihim, makamlara gelmekten ziyade, giderken başınızın dik olması çok önemli, Elhamdülillah, bugün buradan ayrılırken, yapmış olduğum hizmetlerden vicdanım müsterih olarak ayrılıyorum. Bir taraftan da, görevi en az benim kadar iyi yapacağını bildiğim bir arkadaşıma, bir kardeşime yeniden teslim ediyorum. Yeni yeni projeler ortaya koyduk. Onun bıraktığı yerden alıp, bitirmek için çok gayret ettim. Şimdi de, benim yarım bıraktığım işleri, kardeşim devam ettiricektir diye ümit ediyorum. Devlette, devamlılık esastır. Yıllardır, sayın Cumhurbaşkanlığımız önderliğinde, ülkeye hizmet ettik. Allah'a hamdolsun, bugünde bu görevi noktalayarak, buradan ayrılıyorum." ifadelerine yer verdi.

"GEÇMİŞTE NE YAPTIYSAM YİNE AYNISINI YAPACAĞIM"

Yeni Bakan Kurum ise, "Bende öncelikle bu göreve yeniden beni uygun gören Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Örnek aldığım ağabeyimiz, sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Görev aldığım her işte amacım hedefim, bizi kardeşi gibi, evladı gibi bağrına basan aziz milletimize hizmet etmek oldu. Gece gündüz bunun için çalıştık. Yeri geldi. Depremde, selde heyelanda, milletimiz için koşturmaya gayret gösterdim. Elimden geleni yapmaya çalıştım. Bundan sonraki süreçte de yapacağım. Geçmişte ne yaptıysam yine aynısını aziz milletimiz için yapacağım. Ülkemiz bir deprem ülkesi, çok acılar yaşadık ve bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz. Başta depremden etkilenen illerdeki kardeşlerimize, evlerini bir an önce teslim etme arzusu ve isteği ile, sayın bakanımızdan devraldığımız görevi layıkıyla yapıp, vatandaşımıza, aziz milletimize sözlerimizi tutmaya gayret göstereceğiz. Başta İstanbul olmak üzere, tüm ekibimizle elimizi taşın altına koyarak, deprem dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz. Bir taraftan, İzmir'de, Balıkesir'de yaşadığımız yangınlar, malumunuz iklim değişikliği ile mücadele, bakanlığımızın en önemli görev alanlarından biri, bu noktada da, çevremizi, doğamızı gözümüz gibi koruyacak. Yeşil alanlarımızı arttıracak ve bu noktada, ülkemizin güzelliğine güzellik katacak projeler yapacağız. Çevre konusundaki hassasiyetimizi arttıracağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: istiklal.com.tr