Aziz Yıldırım, 1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetimde görev aldı. 1998-2018 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmıştır. Şimdi ise 2024 Fenerbahçe başkanlık seçimlerinde yeniden aday oldu. Peki Aziz Yıldırım kimdir, aslen nerelidir? Aziz Yıldırım evli mi?” İşte araştırılan ayrıntılar…

AZİZ YILDIRIM KİMDİR?

Aziz Yıldırım 2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır Ergani’de dünyaya gelmiştir. Yıldırım, futbola Düzce'de Hamidiyespor Kulübü'nde amatör olarak başlamıştır. Ardından Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden günümüzdeki ismiyle Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur.

Aziz Yıldırım, DEARSAN Tersanesinin sahibidir. DEARSAN Tersanesi, NATO altyapı ihalelerine katılan Maktaş Mühendislik firmasının ve askeri gemilerin tasarımını ve yapımını yapabilen, yabancı ülkelerle ortaklıklar kuran bir tersanedir. DEARSAN Tersanesinde günümüzde aynı anda 9 gemi üretebilecek kapasiteye sahiptir.

Bunların dışında Aziz Yıldırım, İmsak Savunma, Savtem Savunma, As İnşaat, Asbeton İnşaat, Aly İnşaat, Gülhan Denizcilik, AG Denizcilik, Şahdem Süt Entegre Hayvancılık, yurtdışında Mar Shipping Co Limited, Chem Unity Co Limited, Dearhan Holding Limited, Med Unity Co. Ltd. ve Marine Unity Co Limited şirketlerinin de hissedarları arasında yer almaktadır.

AZİZ YILDIRIM SPOR YÖNETİCİLİĞİ

Aziz Yıldırım, 1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetimde görev aldı. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumluluğu görevine getirildi. 15 Şubat 1998 yılında yapılan kongrede rakibi Vefa Küçük'ten bir oy fazla alarak başkan oldu. 1998-2018 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmıştır. Geçmişte Düzcespor Kulübü'nde fahri başkanlık unvanının sahibi oldu.

Aziz Yıldırım, başkanlığı zamanında Fenerbahçe futbol takımı ile 6 lig şampiyonluğu ve 10 lig ikinciliği yaşadı. Takım, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline Aziz Yıldırım başkanlığında ulaşmıştır.

Başkanlığı döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında lig şampiyonu olmuş ve 2010-11 sezonunda beş branşta birden şampiyonluk heyecanı yaşadı. 

Kaynak: istiklal.com.tr