Borussia Dortmund ve taraftarı arasındaki sıkı bağı, kulübün yeni sponsoru zedeledi. Almanya'nın en büyük silah üreticisiyle yapılan anlaşma, savaş karşıtı tribünleri kızdırdı.

TARAFTAR TEPKİLİ: UTANÇ, İĞRENÇ

Cumartesi günü Real Madrid ile UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde karşılaşacak olan Borussia Dortmund, hiç beklenmedik bir sponsorluk anlaşmasıyla gündeme geldi. Bundesliga'nın köklü takımlarından Borussia Dortmund'un tam da final öncesi, Düsseldorf'ta kurulu Almanya'nın en büyük silah üreticisi Rheinmetall'i sponsor olarak aldığını açıklaması, taraftarları sarstı. Taraftarlar ve taraftar birlikleri, 'iğrenç', 'utanç', 'bu kadar dibe vurulmaz' yorumlarıyla sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Bir taraftar, “Siz, sadece savaşa bağımlı olan ve bundan para kazanan bir firmayı destekliyorsunuz” dedi. Sosyal medya üzerinden kulüp üyeliğini dilekçe ile iptal edenler de oldu.

"SAVAŞI DURDUR"

Bu hamlenin kulüp kültürüne yakışmadığını düşünenler, Dortmund'un Ukrayna'nın işgali sırasında açtığı "Savaşı durdur" pankartını hatırlattı. O pankartı savaşa destek olarak değiştiren taraftarlar, yeni sponsorun ürettiği tankları hatırlayan paylaşımlar yaptı.

ALMANYA'NIN KUZEYİNDE YENİ FABRİKA AÇTILAR

Almanya'nın en büyük silah üreticilerinden Rheinmetall hisseleri Ukrayna savaşından beri yukarı yönlü. Federal hükümetin Ukrayna'ya gönderdiği silah yardımlarından kâr elde eden şirketin hisseleri bu süreçte yüzde 500 değerlendi. Şirket, top mermisi üretim kapasitesini yılda 200 bin adet artırabilmek için halihazırda Almanya'nın kuzeyinde yeni bir fabrika da inşa ediyor.

Kulübün sponsor tercihi özellikle sosyal medyada tepki çekerken Dortmund CEO'su Hans-Joachim Watzke durumu "yeni normal" olarak niteledi.

3 yıl süreli anlaşmanın kulübe her sene yedi haneli gelir getireceği belirtildi. Rheinmetall, Bundesliga'da (Almanya 1. Futbol Ligi) yer alan bir takıma sponsor olan ilk silah üreticisi oldu.

Alman futbolu, Ukrayna'daki savaş nedeniyle ilk kez sponsorluk tartışması yaşamıyor.

Dortmund'un ezeli rakibi Schalke,, Rusya'nın en büyük şirketi Gazprom ile olan anlaşmasını tepkilerin ardından iptal etmişdi.

Kaynak: istiklal.com.tr