İsrail Toprak Otoritesi, Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) gönderdiği mektupta, kurumun "kiralama şartlarını ihlal ettiği" gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs'teki ofislerini 30 gün içinde boşaltmasını talep etti. Bu mektubun İsrail İskan Bakanı Yitzhak Goldknopf'un BM kurumunun "devlet arazisinde" bulunduğunu iddia ederek, tahliye edilmesi kararının ardından gönderildiği belirtildi.

İsrail yönetimi, son 7 yılda işgal ettiği topraklarda bulunan BM kurumuna izinsiz faaliyet gösterdiği iddiasıyla 7,3 milyon dolarlık borç ödemesi gerektiğini de iletti.

UNRWA, milyonlarca Filistinliye yardım sağlayan önemli bir kuruluş olarak hizmet veriyor. Ancak, İsrail yönetimi, 7 Ekim 2023'te Gazze Şeridi'ne saldırılarının başlamasıyla eş zamanlı olarak UNRWA'ya karşı bir karalama kampanyası başlattı. İsrail, bu saldırılarda UNRWA'nın bazı çalışanlarının yer aldığını iddia etmişti.

Bu iddiaları kanıtlayamayan İsrail'e, Avustralya, Kanada, İsveç ve Avrupa Birliği gibi ülkeler ve kurumlar tarafından UNRWA'ya yapılan bağışlar dondurulmuştu. Ancak, daha sonra bu ülkeler ve kurumlar, UNRWA'yı finanse etmeye devam edeceklerini açıkladılar.

ABD Kongresi, İsrail'e yeni askeri yardımları onaylarken, Gazze'ye insani yardım sağlayan UNRWA'nın fonunu Mart 2025'e kadar durduran geçici bir bütçe tasarısını da kabul etmişti.

Kaynak: AA