İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yaptığı açıklamada, İstanbul ile yurdun batı ve güney bölgelerinin yeni sıcak hava dalgalarının etkisi altına girdiği belirtildi. Bu hava dalgalarının, sıcaklıkların ciddi şekilde artmasına neden olacağı bildirildi.

BUNALTICI HAVA HAFTALARCA SÜRECEK

Açıklamada, bugünden itibaren sıcaklıkların 35 derecenin üzerine çıkmasının beklendiği ve bunaltıcı havanın hafta boyunca devam edeceği öngörülüyor. Özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında sıcaklığın en yoğun olduğu saatlerde, yaşlı, hasta, hamile ve çocukların güneş altında uzun süre kalmamaları gerektiği vurgulandı.

BASRA SICAKLARI GELİYOR

AKOM'un yaptığı açıklamada İstanbul'un Afrika ve Basra kökenli hava dalgalarının etkisi altına girdiği belirtildi. Bugünden itibaren başlayarak bunaltıcı havanın hafta boyunca devam edeceği öngörülüyor.

"11.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA DIŞARI ÇIKMAYIN" UYARISI

Açıklamada, özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında sıcaklığın en yoğun olduğu saatlerde yaşlı, hasta, hamile ve çocukların güneş altında uzun süre kalmaması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, sıcak ve kuru hava koşullarının orman yangını riskini artırdığına dikkat çekildi.

Kaynak: AA