20 Mayıs'ta Londra'dan Singapur'a gitmek üzere havalanan Singapur Havayolları'na ait SQ321 sefer sayılı Boeing 777-300ER tipi uçak, Myanmar üzerinde şiddetli türbülansa girmiş ve 4.6 saniyede 54 metre irtifa kaybetmişti. Olayda 104 yolcu yaralanırken, 73 yaşındaki bir İngiliz vatandaşı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Uçak, 21 Mayıs'ta Bangkok'taki Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı'na acil iniş yapmıştı. Yolcuların açıklamalarına göre, kemerini takmayan yolcu ve mürettebat türbülans sırasında kabin tavanına çarpmıştı. Havayolu şirketine göre ise 11 yolcu hala Bangkok'taki hastanelerde tedavi görüyor.

Singapur Havayolları, 211 yolcu ve 18 mürettebatın bulunduğu uçakta yaşanan şiddetli türbülans sonucu bir kişinin ölümüyle sonuçlanan bu olayın sonucunda ise, yolculara tazminat ödemeyi planlıyor. Havayolu firması tarafından yapılan açıklamada, hafif yaralanan yolculara 10 bin dolar tazminat teklif edildiği belirtildi. "SQ321 sefer sayılı uçuşta yaşanan travmatik deneyim nedeniyle tüm yolculardan içten bir şekilde özür dileriz. Bu süre zarfında tam destek ve yardım sağlamakta kararlıyız. Tazminat tekliflerini 10 Haziran 2024'te yolculara gönderdiğimizi teyit ediyoruz" denildi.

Firma ise açıklamasında, "Ciddi yaralanmalara maruz kaldığı, uzun süreli tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğu ve mali yardım talep ettiği değerlendirilen yolculara, acil ihtiyaçlarının karşılanması için 25 bin dolar tutarında bir ön ödeme teklifi sunduk. Bu teklif, yolcuların alacağı nihai tazminatın bir parçası olacak" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: İHA