Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) akaryakıt alan vergi mükellefi araçları otomatik olarak tanıyarak fiş ve faturalarda bu bilginin yer almasını sağlayacak. Bu sayede araç plakalarının manuel olarak sisteme girilmesinden kaynaklanan usulsüz fatura uygulamaları sona erecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu sistemin vergi güvenliğini sağlarken akaryakıt sektöründe rekabeti artıracağını belirtiyor.

31 ARALIK 2024 SON TARİH

UTTS, sadece vergi mükellefi olan kişi ve kuruluşlar için zorunlu olacak. Bu kişilerin iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edindikleri taşıtlara taşıt tanıma birimini 31 Aralık 2024'e kadar taktırmaları gerekecek. UTTS kapsamına girmeyen bireysel taşıt sahipleri ise sistemi isteğe bağlı olarak kullanabilecek.

Vergi mükellefleri, akaryakıt harcamalarını gider gösterebilmek için UTTS kapsamında düzenlenen ödeme kaydedici cihaz fişlerini almakla yükümlü olacaklar. 31 Aralık 2024'ten sonra UTTS'den düzenlenmeyen belgeler vergi kanunları açısından geçersiz sayılacak ve vergi indirimine konu edilemeyecek.

PLAKA BİLGİSİ MANUEL GİRİLEMEYECEK

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 29 milyon taşıtın 8 milyonu akaryakıt harcamalarını gider göstererek vergi indirimi elde eden araçlardan oluşuyor. Mevcut sistemde akaryakıt dolumu sırasında plaka bilgisi manuel olarak giriliyor, bu da usulsüz fatura oluşturma riskini artırıyor. UTTS ile 2025 başından itibaren bu tür uygulamaların önüne geçilmesi bekleniyor.

TAŞITLARIN YAKIT DEPO GİRİŞLERİNE TANIMA BİRİMİ TAKILACAK

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen UTTS'nin paydaşları arasında akaryakıt dağıtım şirketleri, akaryakıt istasyonu işletmecileri, yetkili donanım üreticileri ve taşıt sahibi mükellefler bulunuyor. Sistem kapsamında, taşıtların yakıt depo girişlerine tanıma birimi takılacak ve akaryakıt istasyonlarında pompa tabancasına takılan okuyucu cihaz, plaka bilgilerini otomatik olarak iletecek.

KAYIT VE KURULUM SÜRECİ NASIL OLACAK?

UTTS'nin altyapı çalışmaları tamamlanmış olup, "www.utts.gov.tr" adresli portal mart ayında paydaşların kullanımına açıldı. Ağustos ayına kadar akaryakıt istasyonlarına yönelik teknik hazırlık çalışmalarının tamamlanması planlanıyor. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen firmalar, UTTS donanımlarının montaj, onarım ve servis işlemlerini gerçekleştirecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı tebliğle, yeni nesil akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazların (YN Pompa ÖKC) yazılımları güncellenecek ve UTTS entegrasyonu sağlanacak. Akaryakıt dağıtım şirketleri mevcut taşıt tanıma sistemlerini UTTS ile entegre edebilecekler.

Kaynak: AA