Geçtiğimiz günlerde Türk kamuoyu tarafından dahi hiçbir şekilde ciddiye alınmayan Fransa Parlamentosu’nun Asuri ve Keldanilerle ilgili Osmanlı döneminde soykırım yapıldığı saçma kararı bugün TBMM tarafından bir tezkere ile kınandı.

Türkiye aleyhinde her türlü girişimde bulunan Fransa, tarihsel hiçbir dayanağı olmayan hayali soykırımlarla kendini avutmaya çalışıyor. Başta Afrika olmak üzere, Balkanlar, Kafkaslar, Akdeniz ve Ortadoğu’da zemin kaybeden emperyalist sömürgeci Fransa, yeni bir komediye imza attı.

Fransız Millet Meclisi Geçtiğimiz hafta Türkiye aleyhine bir soykırım kararı almıştı. Kararda, Türkiye’nin Osmanlı döneminde Asuri ve Keldanilere yönelik soykırım yaptığı öne sürülüyordu. Oysa Asuri ve Keldanilere dair soykırım ve ya herhangi bir hukuki, sosyal, dini ve ya siyasi sakndal ve baskı ile ilgili ne Osmanlı devlet kayıtlarında ne de başka bir ülkenin devlet kayıtlarında bulunmuyor.

Özellikle 18 ve 19. yüzyıldaki buhranlı dönem ile ilgili genş çaplı bir araştırma apan Türk makamları sömürgeci Fransa’nın ortaya attığı iddiayı işaret eden tek satırlık bir kayıt bulunmadı. Fransız iddialarını destekleyen ne Roma Na Rusya ne de dönemin çağdaş bir Avrupa ülkesinin devlet arşivlerinde bir ize rastlamadı.

Fransız meclisinin bu akıldışı ve halüsünasyon düzeyindeki saçma kararına Türkiye Büyük Millet Meclisi çok ağır ve sert bir cevap verdi.

Fransa’nın aldığı söz konusu skandal karar, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen tezkereyle kınandı.

TBMM'de alınan karar az önce Resmi Gazete'de de yayımlandı.

"Şiddetle kınıyoruz"

TBMM Genel Kurulu'nda, Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Nisan 2024 tarihinde kabul ettiği Asuriler ve Keldanilerle ilgili kararına karşı Meclis Başkanlığı tezkeresi kabul edildi.

TBMM tezkeresinde şu ifadeler yer verildi:

“Fransa Ulusal Meclisi tarafından 29 Nisan 2024 tarihinde kabul edilen, hukuki ve tarihi temelden yoksun, önyargılara dayanan Asuri ve Keldanilerle ilgili kararı esefle ve şiddetle kınıyoruz. Kendi sömürgeci ve kanlı geçmişleriyle gerçek anlamda yüzleşemeyenlerin ülkemize karşı hasmane bir tutumla gündeme getirdikleri mesnetsiz iddialarının bir karşılığı yoktur. Tarihin siyasi saiklerle tahrif edilmesini en güçlü şekilde reddediyoruz." (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: Haber Merkezi