Wall Street Journal gazetesi, İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına düzenlediği saldırı sonrası Tahran'ın olası bir karşılık saldırısının doğrudan İsrail'e yönelebileceğini iddia etti. Haberde, Tel Aviv'in 24 ila 48 saat içinde İran'ın güney veya kuzey İsrail'e doğrudan bir saldırı düzenlemesine hazırlandığı belirtildi.

Gazetenin iddiasına dayanan kaynaklardan biri, İran'ın saldırı planlarını tartıştığını ancak henüz nihai bir karar almadığını ifade etti. ABD'li bir yetkilinin istihbarat raporlarına göre, İran'ın birkaç gün içinde muhtemelen İsrail içinde misilleme saldırısı gerçekleştirebileceği öne sürüldü. Ancak bir danışmanın, "Saldırı planları dini liderin (Ayetullah Ali Hamaney'in) önünde ve o hala siyasi riski değerlendiriyor." şeklindeki açıklamasına da yer verildi.

1 Nisan'da Şam'daki büyükelçilik yerleşkesine düzenlenen hava saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti. İran, saldırıyı İsrail'in düzenlediğini duyurarak misilleme yapacağını ve ABD'yi de sorumlu tuttuğunu bildirmişti.

Kaynak: AA