ATM'ler bayram sonrası yeni döneme giriyor. Bankalar kararı vererek artık ATM’lerden 10 ve 20 TL’lik banknotlar çekilemeyecek. İşte haberin ayrıntıları…

ATM'LERDEN KAÇ TL ÇEKİLEMEYECEK?

Bankalar tarafından alınan karar ile ATM'lerden bayramdan sonra 10 ve 20 TL'lik banknotlar alınamayacak. Türkiye'de hala devam eden yüksek enflasyon oranları, günlük yaşamın pek çok alanında olduğu gibi, bankacılık sektöründe de değişim ve dönüşümlere neden oluyor. Bu değişikliklerden en önemli olanı, ATM'lerden çekilebilecek olan banknotların değerindeki yeniden yapılandırma oldu.

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu bu konuya dair bir açıklamada bulundu. Babuşçu’nun yaptığı açıklamaya göre, bankaların ATM slotlarında 10 ve 20 TL'lik banknotlar yerine daha büyük değere sahip 200 TL'lik banknotları tercih etmeye başlaması bu değişikliğin en net belirtisi.

Babuşçu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde bastığı her 5 yeni banknottan 4'ü 200 TL değerinde olduğunu, bu durumun, ATM'lerin para çekme ve yatırma işlemlerinde kullanılan banknot çeşitliliğini de etkilediğini de belirtti.  Yüksek enflasyon ve artan hayat maliyetleri nedeniyle, 200 liralık banknotların kullanımının artması, bankaları 10 ve 20 TL'lik banknotları ATM'lerde yer vermeme kararı almaya sevk etti. Bankaların bu yeni uygulaması, bayramdan sonra Türkiye'nin dört bir yanındaki ATM'lere yayılacak. Bu şekilde de yurttaşlar artık ATM'lerden 10 ve 20 TL yerine, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotlar alabilecekler. Bu yeni düzenleme ile bilhassa küçük tutarlarda nakit ihtiyacı olan kişiler için yeni bir dönemin başlangıcı olacağı düşünülüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ