23 Nisan resmi tatiller arasında yer alıyor. Her resmi tatilde kamu kurum ve kuruluşlar çalışmalarına ara veriyor. Bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Salı gününe denk geliyor. Bu yüzden de kargo bekleyenler ya da bankada işleri olanlar da 23 Nisan’da açık olup çalışacak olan kurum ve kuruluşları araştırıyor. İşte 23 Nisan’da kapalı olup hizmet veremeyecek olan kurum ve kuruluşlar…

İşte bankacıların konuştuğu tweet

23 NİSAN’DA KARGOLAR KAPALI MI, AÇIK MI? 23 NİSAN KARGOLAR ÇALIŞIYOR MU?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatiller arasındadır. Bu sebeple kargo firmaları 23 Nisan 2024 Salı günü kapalı olacak.

23 NİSAN BANKALAR TATİL Mİ?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacaktır. Buna göre 23 Nisan'da İş Bankası, Garanti BBVA, TEB, Halkbank, Akbank, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, ING Bank kapalı olacaktır.

23 NİSAN NEDEN ÖNEMLİ BİR GÜNDÜR?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın neden önemli olduğu araştırılan konular arasında yer alıyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan'da Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanan ulusal ve resmi bir bayram niteliğindedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ulusal bayramı olma özelliğini de bünyesinde taşıyan bu bayram, Türkiye'de 1921'den itibaren "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla kutlanmaya başlandı. İlk olarak yasal adı "Çocuk Bayramı" olmasa da, daha sonra çocukları mutlu etme ve neşeli bir gün geçirtme ve Himaye-i Etfal Cemiyeti'ne gelir yaratma amacıyla 1927'den itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmıştır. Bayramın adı 1935'te "Hâkimiyet-i Milliye Bayramı", 1981 yılında ise "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirilmiştir. UNESCO'nun 1979'u "Çocuk Yılı" olarak duyurmasının ardından, devlet kanalı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatması ile bu bayram uluslararası düzeye taşınmıştır.

Devrin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün 1933 yılında başlattığı, 23 Nisan'da çocukları makamına kabul edip onlarla sohbet etme âdeti bu bayramın bir parçası olarak yaygınlaşıp gelenekselleşmiş; devlet adamlarının makam koltuklarına çocukları oturtma geleneği 2013 yılına kadar devam etmiştir. Yine 1933'te stadyumlarda beden hareketleri gösterileri ile kutlama geleneği başlamış; bayramın stadyumlarda binlerce öğrenci ve devlet protokolünün katıldığı gösterilerin yerini 2013 yılından itibaren, sokaklarda karnaval havasında kutlamalar olmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ