31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri geride kaldı. Türkiye 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. Seçimlerde Türkiye genelinde yüzde %1,09 oy oranı ile 1 ilçe ve 3 belde belediye başkanlığı kazanan Saadet Partisi büyük hayal kırıklığı yaşadı. Alınan başarısız sonuç sonrası partide lider değişimi konusu gündeme geldi.

TV100'de Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programına konuk olan Millet Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Sinan Burhan flaş bir iddiayı ortata attı. Saadet Partisi'ne yönelik kulis bilgisini paylaşan Burhan, SP Lideri Temel Karamollaoğlu'nun genel başkanlığı bırakıcağı iddiasında bulundu.

"TEMEL KARAMOLLAOĞLU GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKIYOR"

Burhan, “Saadet Partisi’nde Temel Karamollaoğlu Genel Başkanlığı bırakıyor. Saadet Partisi'nde bu haftadan itibaren il başkanları toplantısı yapılacak. İl başkanları toplantısında 'kimi aday göstermek istiyorsunuz?' diye bir yoklama yapılacak. Genel İdare Kurulu toplantısı yapılacak. Yüksek İstişare Kurumu var. En son kararı bunun başındakiler verecek” şeklinde konuştu.

"2 İSİM ÖN PLANDA"

Burhan, Karamollaoğlu yerine genel başkanlık için 4 tane isim geçtiğini ileri sürdü; “Birol Aydın, Mesut Doğan, Mahmut Arıkan ve rahmetli Cevat Ayhan'ın oğlu Ömer Ayhan.” Burhan, “Burada 2 isim ön planda. Ömer Ayhan ve Mahmut Arıkan. Yeniden Refah Partisi ile birleşecekler mi? Birleşme yok” ifadelerini kullandı.

YENİDEN REFAH İLE BİRLEŞME İDDİASI

Saadet Partisi’nin Yeniden Refah Partisi’ne bayram ziyaretinde, iki partinin birleşeceği iddiaları gündeme gelmişti.

Saadet Partisi'nden Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Genel İdare Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Akdağoğlu, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Furkan Kılıçoğlu’ndan oluşan heyetin YRP’yi ziyaretinde, iki partinin birleşeceği iddiaları da konuşulmuştu.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, yerel seçim değerlendirmeleri sonrası Saadet Partisi'nin Yeniden Refah Partisi'yle birleşme olasılığının gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki soruya şöyle yanıt vermişti:

"Biz değerlendirmemizi yapıyoruz. Saadet Partisi, aldığı sonuçları değerlendirir. Bizim gündemimizde bir birleşme, ayrışma yok. Şimdi bir bayram ziyaretindeyiz. Bunların değerlendirileceği, nasıl olacağı, hangi siyasi partiyle ne konuda görüşüleceğine dair kanaatlerimiz, daha sonra yetkili kurullarımızda değerlendirilir, kamuoyuna açılır."

 

Editör: Hüsne BULUT