Temmuz ayında asgari ücrete zam uygulanacağına dair bazı iddialar gündemde yer alıyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamada merakla beklenen asgari ücrete ve emeklilere yapılacak zamma dair açıklamalarda bulundu. Peki “2024 Asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücret artacak mı 2024? 2024 Temmuz ayında asgariye zam yapılacak mı?" ” İşte araştırılan ayrıntılar…

2024 ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ? ASGARİ ÜCRET TEMMUZ AYINDA ARTACAK MI?

Türkiye'de geçtiğimiz dönemde yüksek enflasyondan dolayı senede iki defa asgari ücrete zam uygulandı. Asgari ücret, en son ocak ayında 2024 yılı için net 17.002,12 TL ve brüt 20.002,50 TL olarak belirlenmişti. 2024 yılının Temmuz ayında da asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği gündemde dolaşan konular arasında yer alıyordu.

Bu konuya dair net bir açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan geldi. Bakan Işıkhan, TBMM'de partisinin grup toplantısına katılım sağladı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Işıkhan, temmuz ayında asgari ücret ve emekli maaşlarına herhangi bir ara zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin, "Asgari ücret ve emeklilere ara zam gündemimizde yok. Başta nasıl karar aldıysak, süreç bu şekilde devam ediyor. Biliyorsunuz; en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklı farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacaktır" şeklinde konuştu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ