Ünlü oyuncu Mete Gök, sosyal medya ve dijital çağın Z kuşağı olarak adlandırılan kitle üzerine etkilerine dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Mete Gök, ''Z kuşağı dijital çağın içerisine doğdu'' sözleriyle dikkat çektiği yazısında sözlerini şu şekilde sürdürdü;

''Z kuşağı, dijital çağın gençleri olarak büyüdü ve bu durum sinemaya olan ilgilerini de etkiledi. Z kuşağı günümüzde alışılagelmiş sinema deneyimi yerine dijital platformlarda zaman geçirmeyi tercih ediyorlar. Diğer yandan, sinema onlara yalnızca bir eğlenme aracı değil, aynı zamanda sosyal medya platformlarında tartışılan ve paylaşılan bir konu haline geldi.

Sosyal medya, Z kuşağının sinemaya bakış açılarını değiştiriyor. İzledikleri filmleri paylaşıp, yorumlayıp ve tartışıp onlar için önemli bir deneyim haline getiriyor. Böylelikle sinema sadece izleme eylemi olmaktan çıkıp etkileşimli bir aktivite haline geliyor.

Ayrıca her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Z kuşağı sinema tecrübesini kişiselleştirerek başka bir boyuta taşıyor. Yapay zeka destekli algoritmalar ve teknolojiler, izleyenlere daha sıradışı ve etkileyici bir deneyim sunuyor.

Tüm bunlarla birlikte, Z kuşağının sinemaya bakış açısının teknolojiyle sınırlı kaldığını söylemek de çok doğru olmaz. Sosyolojik ve çevresel bir takım faktörler de onların film seçimlerinde etkili olmaktadır. Sosyal medya vasatıyla temsil edilmek ve bununla birlikte çeşitlilik istiyorlar. Aynı zamanda çevreci ve hayvan sever içerikleri de önceleyip destekliyorlar.

Sonuçta, Z kuşağının sinema algısı, klasik izleyici kitlesinden epeyce farklılık arz ettiği bir gerçektir. Tüm bunlarla birlikte sinemanın dijital çağdaki değişiminin ve gelişiminin kitlelere nasıl yansıdığına dair fevkalade bir örnektir. Bu sebepten ötürü, önümüzdeki gelecek süreçlerde sinema sektörünün Z kuşağının taleplerine nasıl cevaplar vereceği önemlidir.''

Kaynak: İSTİKLAL HABER MERKEZİ