Seçimlere sadece 2 gün kala, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener önemli açıklamalarda bulundu.

YSK Başkanı Yener, "İl ve ilçe seçim kurullarıyla birlikte tüm ülke çapında seçimlerin güven ve huzur ortamında gerçekleşmesi için tüm tedbirler alındı. Bundan sonra vatandaşların da sandığa gidip oylarını kullanmalarını diliyoruz." dedi.
Aynı zamanda, bir gazetecinin yönelttiği, "Dün verdiğiniz bir karar vardı. İftar vaktinde de sayım devam edicek diye. Ama sandık kurullarında yer alıcak insanların oruçlu olma ihtimalleri var. Bu sayımı bir sekteye uğratır mı?" sorusuna ise, Yener şu şekilde cevap verdi;

"İl ve ilçe seçim kurullarıyla birlikte tüm ülke çapında seçimlerin güven ve huzur ortamında gerçekleşmesi için tüm tedbirler alındı. "1973 ve 2024 yılında seçimler Ramazan ayına denk geliyor. YSK seçim mevzuatını uygulamakla yükümlü bir kurum. Yasal düzenlemede seçim iş ve işlemlerinin aralıksız devam edeceğini düzenlediği için YSK dün almış olduğu kararda seçimler bittikten sonra oy sayım işlemlerine ara vermeksizin devam edilmesi gerektiğini hüküm altına almış. Sandık kurullarının tereddütü giderilmiştir. Ramazan ayında oruçlu sandık görevlisinin herhangi zorlukla karşılacağı sonucunu çıkarmamak gerekir. Oy sayım işlemleri aralıksız devam edecektir."

Editör: Gaye SARI