YRP'nin MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Kılıç, asgari ücrete ara zammın yapılmayacağını hatırlattı ve mevcut asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını belirtti. Kılıç, "Türkiye’de çalışanların yarıdan fazlasının bir aylık emeğinin karşılığı olarak aldığı rakam 17 bin 2 lira, açlık sınırı ise 18 bin 978 lira. Açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin bir aylık dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken zorunlu Türk Lirası karşılığıdır. Bunun içinde kira, elektrik, su, doğal gaz, ulaşım, eğitim yok, sadece 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenmesi gereken 30 günlük ihtiyaçları var. Açlık sınırı asgari ücretin bin 896 lira üzerine çıkmış bulunmaktadır" dedi.

Kılıç, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenerek, "Yıl sonuna kadar asgari ücrete artış yapılmayacak diyen Sayın Hazine ve Maliye Bakanı, ey Sayın Şimşek, açlık sınırı burada, bu rakamı görmen lazım. En düşük emekli maaşı 10 bin lira. Açlık sınırı emekli maaşının 8 bin 978 lira üzerine çıkmış durumda. El insaf diyoruz. Vicdanları harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

Tablonun sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Kılıç, "Bu tablonun vicdana, izana, izaha ihtiyacı vardır. Hükümetin bir an önce bu durumu göz önünde bulundurarak asgari ücrette ve emekli maaşlarında gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir" diye ekledi.

Kaynak: istiklal.com.tr