Avrupa Birliği’den aldığı olağanüstü yardımlarla rahat bir yaşam sürdüren yunanlılar, çalışmaktan çok yatmayı tercih ediyorlar. Kamu işyerlerinde bile insanlar neredeyse yarım gün tatil yapıyorlar.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre Atina, iki ülke arasında işgücü açığını gidermek amacıyla yapılan bir anlaşma çerçevesinde, bu yaz tarım işlerinde çalışmak üzere Mısırlı işçi alımına başlayacak.

On yıl süren ekonomik sıkıntıların ardından Yunanistan ekonomisinin bu yıl yüzde 3 civarında büyüyerek Euro bölgesi ortalaması olan yüzde 0,8'in üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Ancak ekonomik kriz sırasında yaşanan işgücü göçü, azalan nüfus ve katı göç kuralları, Yunanistan'ın tarım, turizm, inşaat ve diğer sektörlerdeki işlerde çalışacak on binlerce işçi bulmakta zorlanmasına neden oldu.

Yunanistan, Mısır ile 2022 yılında imzalanan bir anlaşma kapsamında yaklaşık 5 bin mevsimlik tarım işçisi alacak.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki ülkenin ‘karşılıklı yarar sağlayan’ anlaşmayı, inşaat ve turizm sektörlerini de kapsayacak şekilde genişletmeyi görüştüğü belirtildi.

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, göç konusu Avrupa'da uzun zamandır bölücü bir mesele olsa da, plan, ihtiyaç duyulan işgücünü bulmak isteyen işveren gruplarından geniş destek gördü.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Kairidis bu hafta Kahire'de Mısır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Şehate ile bir araya geldi. Kairidis ikili görüşmede, iki ülkenin bölgedeki yasadışı göç dalgalarıyla mücadele etmek için iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Mısırlı yetkililer, ülkelerinin 2016'dan bu yana göçmenlerin kuzey kıyılarından Akdeniz üzerinden Avrupa'ya doğru yola çıkmasını önlemesinin takdiri hak ettiğini belirtti.

Avrupa Birliği bu yıl, Kuzey Afrika'dan gelen göçmen sayısını azaltmak amacıyla Mısır için milyarlarca Euroluk bir finansman paketi açıkladı ve ilişkileri stratejik ortaklığa yükseltti.

Kaynak: istiklal.com.tr