İnceleme, TBMM'ye başvuran bir vakıf üniversitesinde çalışan bir öğretim üyesinin, üniversitenin kamu üniversitelerine kıyasla çok daha düşük maaşlar ödediği yönünde yaptığı şikayet üzerine başlatıldı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre; TBMM Dilekçe Komisyonu başvuruyu işleme alarak konuyu YÖK'e iletti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Dairesi Başkanlığı konuya ilişkin TBMM'ye gönderdiği yazıda maaş ödemeleri konusunda üniversitelerde denetim yaptıklarını bildirdi.

HUKUKA AYKIRI UYGULAMALAR NEDENİYLE YAPTIRIMLAR UYGULADI

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), inceleme sürecinde vakıf üniversitelerinin öğretim elemanlarına yasalara uygun maaş ödemesi yapıp yapmadığını araştırdı ve bazı üniversitelere hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle yaptırımlar uyguladı. YÖK’ten yapılan açıklamada, vakıf üniversitelerinin maaş ödemeleri konusunda devlet üniversiteleriyle uyumlu olması gerektiği vurgulandı ve bu kurallara uyulmadığı takdirde yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

İncelemelerin ardından YÖK, dokuz vakıf üniversitesinin akademik personeline ödenen ücretlerin mevzuata uygunluğunu denetlemek için harekete geçti. YÖK'ün raporuna göre, vakıf üniversiteleri öğretim elemanlarına maaşları sözleşmelere uygun şekilde zamanında ve belirtilen seviyelerde ödemek zorunda olduğu belirtildi. Vakıf üniversitelerine, bu kurallara dikkat etmeleri gerektiği hatırlatıldı ve belirlenen standartlara uyulmadığı takdirde hukuki süreçlerin başlatılacağı açıklandı.

YÖK'TEN TESPİT

YÖK, şu tespitte bulundu: "Konuya ilişkin Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; öğretim elemanlarına unvanlarına göre ödeyecekleri ücrette, vakıf yükseköğretim kurumlarının belirlenen ücret türüne sözleşmelerde yer verilmesi ve sonuçlarının karşı tarafça anlaşılmasının temin edilmiş olması şartıyla; Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin net veya brüt miktarından birisini esas alabileceklerine karar verilmiştir. Vakıf yükseköğretim kurumlarına, öğretim elemanlarına ücretlerinin zamanında ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususunun hatırlatılmasının uygun bulunmuştur. Söz konusu kararlar vakıf yükseköğretim kurumlarına tebliğ edilmiştir."

Editör: Hüsne BULUT