Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davanın duruşmasına devam edildi. 8 sanık hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Okan Şimşek, Gazi Günay, Veysal Şahin ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmaya katılamayan 4'ü tutuklu 11 sanık ise bulundukları şehirlerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, sanıklar Veysal Şahin, Ali Öz, Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Mehmet Ayhan, Okan Şimşek, Onur Karakaya ve Osman Gülbel'in "tasarlayarak kasten öldürme" ve "Anayasa'yı ihlal" suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, sanık Bekir Yokuş'un "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım" ve "Anayasa'yı ihlal" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 6 aydan 30 yıla kadar hapis cezası almasını talep ederken, sanık Muharrem Demirkale için "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "Anayasa'yı ihlal" suçundan ise davanın reddedilmesi gerektiğini belirtti.

Sanık Yavuz Karakaya'nın "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım" suçundan 22 yıl 6 aydan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, "Anayasa'yı ihlal" suçu yönünden ise davanın reddi talep edildi.

Mütalaada ayrıca, sanıklar Mehmet Ali Özkılınç, Şükrü Yıldız ve Volkan Şahin'in mahkumiyetine yeterli delil bulunmadığından beraatlarına karar verilmesi, firari sanık Faruk Sarı'nın ise dosyasının ayrılması öngörüldü.

Dink ailesinin avukatları ve sanık avukatları, mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talep etti.

Tutuklu sanıklardan Veysal Şahin, eylemi planlayan kişilerle bağlantısı olmadığını iddia ederek, Yasin Hayal'in keşif yaptığı dönemde İstanbul'da bulunmadığını ve bu nedenle keşfe katılmış gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu savundu. Sanık Okan Şimşek ise dosyada büyük maddi hatalar olduğunu belirterek, beraatini ve tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, ara kararında, tutuklu sanıklar Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Osman Gülbel, Veysal Şahin ve Yavuz Karakaya'nın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Firari sanık Faruk Sarı hakkındaki yakalama kararının beklenmesine hükmeden heyet, duruşmayı 16-17 Temmuz tarihlerine erteledi.

NE OLMUŞTU? 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirmişti. 

Suç işlerken 17 yaşında olması sebebiyle çocuk mahkemesinde yargılanan ve 22 yıl 10 ay hapis cezası alan Samast, 15 Kasım 2023'te şartlı salıverilme kapsamında tahliye olmuştu.

Kaynak: AA