Hastaneden randevu alacak vatandaşlar, yeni randevu sisteminde nasıl onaylama yapılır merak ediyorlar. Ülkemizde yaşayan ve sağlık sorunu olan kişiler, MHRS'den ya da ALO 182'den hastane randevusu, hekim randevusu alabiliyorlar. Bu randevu alma sistemine yeni bir özellik getirildi. Artık hastanelerde geçerli olacak “Onaylı Randevu Sistemi” başladı. Peki MHRS randevu onaylama nasıl yapılır 2024? Yeni randevu sistemi nasıl çalışıyor? Tüm randevularda onay zorunlu mu olacak?” İşte bu soruların araştırılan yanıtları…

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NEDİR? ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NE ANLAMA GELİYOR?

Onaylı randevu sistemi günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Sağlık sorunu yaşayan ve hastaneden randevu alacak kişiler yeni geliştirilen onaylı randevu sisteminin ne olduğunu bilmek istiyor. Onaylı Randevu Sistemi kısaca anlatılırsa, hastaneler ve hekimler için zamanı verimli kullanma imkanı veren, iptal edilen randevulardan sonra boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen diğer hastaların daha kolay randevu almasını sağlayacak olan yeni bir uygulamanın adıdır.

MHRS RANDEVU ONAYLAMA NASIL YAPILIR 2024?

MHRS randevu onaylamanın nasıl yapılacağı sorgulanıyor. Hastalar ilk önce, Sağlık Bakanlığına bağlı olan sağlık kurum ve kuruluşlarından, MHRS web sitesi, mobil uygulama ya da "ALO 182" çağrı merkezinden randevularını alacaklar. 

Yeni getirilen bu uygulama ile randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar hastaların almış oldukları randevusuna gideceklerine dair onay vermesi veyahut gidemeyeceklerse de gidemeyeceklerimi sisteme bildirmesi gerekmektedir. Bu bahsedilen onay işlemi de randevu alınan kanallardan ya da "ALO 182" hattı üzerinden gelen aramaya "Onay" yanıtı verilmesiyle de kolay bir şekilde yapılabilir. 

TÜM RANDEVULAR İÇİN ONAY ZORUNLU OLACAK MI?

Hayata geçirilen  yeni randevu sisteminde MHRS'den alınan hangi randevularının onaylanmasının zorunlu olduğu da merak ediilen diğer bir nokta. Hastalar, üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevuları onay vermekle yükümlüdür.  Ancak muayene tarihinden önceki iki gün içinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış olarak görülecek. Bu konuya örnek verirsek de 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs'ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecektir. 

Kaynak: istiklal.com.tr