Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD) tarafından yapılan açıklamada, Yeni Delhi'de hava sıcaklığının dün 44 ila 47 derece arasında ölçüldüğü bildirildi. Başkent ve çevresinde etkili olan "şiddetli sıcak hava dalgası" nedeniyle 5 günlük "kırmızı alarm" ilan edildi.

IMD'nin açıklamasına göre, sıcaklıkların normalin oldukça üzerinde seyretmesi, sağlık sorunlarına yol açabilecek ciddi bir risk oluşturuyor. Bu durum karşısında yetkililer, halkın gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı. Özellikle dışarı çıkmaktan kaçınılması, bol su tüketilmesi ve serin yerlerde kalınması tavsiye edildi.

Eğitim Müdürlüğü de yaptığı açıklamada, bölgedeki okullarda 11 Mayıs'tan 30 Haziran'a kadar yaz tatili ilan edildiğini hatırlattı. Ancak bazı okulların hala açık olduğuna dikkat çeken müdürlük, tüm eğitim kurumlarının yöneticilerine okulları derhal yaz tatili için kapatmaları çağrısında bulundu.

IMD, ayrıca 17 Mayıs'ta Yeni Delhi'de hava sıcaklığının 47,1 dereceye ulaştığını kaydetti. Bu rekor seviyedeki sıcaklık, başkentte yaşayanlar için ciddi bir tehlike oluştururken, IMD Pencap, Haryana ve Racastan eyaletlerinde de sıcaklık uyarısı yaptı.

Küresel ısınma Güney Asya'da sıcak hava dalgalarının görülme olasılığını 30 kat artırıyor

Hindistan'da yaz mevsiminde sıcaklıkların artması nedeniyle her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor.

İstatistik portalı Statista'nın verilerine göre, Hindistan'da 2020'de 530, 2021'de 374 kişi yüksek sıcaklık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ülkede 2015'te de sıcak havalar nedeniyle 1908 kişi ölmüştü.

İklim uzmanlarına göre, küresel ısınma, Hindistan gibi Güney Asya ülkelerinde can kayıplarıyla sonuçlanan sıcak hava dalgalarının görülme olasılığını 30 kata kadar artırıyor.

Kaynak: AA