Oruç iftar saatinin girmesi ile bozulur. Ancak bu süreye kadar tutulan orucun iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Oruçluyken pek çok detay insanın aklını kurcalar. Yemek koklamak da bunların arasında yer alıyor. Peki “Yemek koklamak orucu bozar mı? Koku oruca zarar verir mi?” İşte ayrıntılar…

Yemek koklamak orucu bozar mı? | Diyanet 2019 | Yemek tatmak orucu bozar  mı? - Popüler Haberler

YEMEK KOKLAMAK ORUCU BOZAR MI?

Yemek koklamanın orucu bozduğu ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Çünkü yemek koklamayla oruç bozulmaz. Sonuçta koklanan yemek mideden içeriye girmez. Oruçluyken bir şey yiyip içmezseniz orucunuz zarar görmez. Tabi yalnızca yemek vs. değil daha birçok orucu bozan durum bulunmaktadır. Lakin oruçlu olduğunuz vakitlerde yemek koklamak orucu bozmaz. Oruç tutmanın her zaman için manevi duyguları geliştirdiği bilinmektedir. Bundan dolayı da Ramazan ayının ayrı bir önemi bulunmaktadır. İftara hazırlık yapıldığı içinde her yerde yemek kokuları olabilir. Yemek koklamak orucu bozmadığıdır.

Oruçluyken temel olarak yeme içme konularıyla ilgili yasaklar bulunmaktadır. Bu konuda kesin olan ifadeler ile oruçlu birisinin yemek yemesi ya da bir şeyler içmesi yasaktır. Ancak herhangi bir şeyi koklamanın yasak olduğu görülmemektedir. Genel olarak konuyu toparlarsak, iftar için yemek hazırlayacak olan kişiler mecburen yemek kokularının arasında kalır. Doğal olarak da birçok yemeği koklarlar. Ancak oruç nefsi terbiye etmek ve daha sabırlı olmayı teşvik eder. Bundan dolayı oruç tutan kişi daha sabırlı olmalıdır. Yani bilerek sık sık gidip de yemek koklamak hoş bir şey olmaz. Bunun yapılması orucun layıkıyla tutulmasına zarar verebilir. Bu yüzden yemek koklamak orucu bozmasa da yine de daha dikkatli olunmalıdır.

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387).

KOKU ORUCA ZARAR VERİR Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarında yer alan bilgiye göre parfüm ya da kolonya kullanmak orucu bozmaz. Oruç tutanların deodorant, parfüm veya kolonya kullanmaları, bunları koklamaları caizdir. Bunlar yemek ve içmek sınıfına dahil olmadığı için orucu bozmazlar.

Ramazan ne zaman bitiyor 2024? Orucun bitmesine kaç gün kaldı? Ramazan ne zaman bitiyor 2024? Orucun bitmesine kaç gün kaldı?

Diyanet açıkladı! Oje sürmek orucu bozar mı? Makyaj yapmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı! Oje sürmek orucu bozar mı? Makyaj yapmak orucu bozar mı?

Kaynak: İstiklal Gazetesi