Tunceli’nin Pülümür ilçesinde mayıs ayının ortasında lapa lapa kar yağdı.

LAPA LAPA KAR YAĞDI

Sabahın erken saatlerinde kısa süre etkisini gösteren sağanak yağışın ardından Pülümür ilçesi Bağır dağında lapa lapa kar yağdı. Sabah saatlerinde çiriş otu ve mantar toplamak için yüksek kesimlere giden vatandaşlar neye uğradıklarını şaşırdı.

A W205588 02

KAR ALTINDA MANTAR TOPLADILAR

Yoğun kar yağışının altında ot ve mantar toplayan Musa Güngör ve yakınları, böyle bir durumla daha önce karşılaşmadıklarını kaydetti. Vatandaşlar, istediklerini toplayamadan dağdan indi.

İlçede vatandaşların neredeyse tamamı ısınmak için soba ve peteklerini yakmaya devam ederken soğuk havanın etkisinin hafta boyunca devam edeceği kaydedildi.

A W205588 01

AĞRI'DA MAYIS AYINDA KAR YAĞIŞI KÖYÜ KIŞA DÖNDÜRDÜ

Batı illerinde baharın tüm hızıyla devam ettiği, ağaçların yeşerdiği ve çiçeklerin açtığı bu dönemde Taşlıçay ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde, Mayıs ayının ortasında kar yağdı.

A W205563 06

KAR YAĞDI HER YER BEYAZA BÜRÜNDÜ

Gündoğdu köyü adeta kışa büründü. Köy sakinleri, akşam saatlerinde lapa lapa yağan karla şaşkınlık yaşarken, bölge adeta bembeyaz bir örtüyle kaplandı.

A W205563 04

“BU KADR YOĞUN KAR İLE İLK KEZ KARŞILAŞTIK”

Köy Muhtarı İsa Samancı yaptığı açıklamada, köyde ara ara kar yağışı olduğunu, ancak bu kadar yoğun bir kar yağışının ilk defa gerçekleştiğini ifade etti. Köy sakinleri ise, bahar mevsiminde kar yağışıyla karşılaşmanın şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA